Aktualności

Ołtarz ze złota i bursztynu w Fordonie

 „Gwiazda Kazachstanu” – piękne dzieło sztuki jubilerskiej jest jednocześnie niezwykłym pięcioczęściowym ołtarzem zbudowanym w intencji pokoju na świecie.

 

 

 

 Tegoroczne Misterium odbędzie się w Niedzielę Palmową, 24 marca 2013 r., w dwóch odsłonach, o godz. 16.00 i 20.00. Misterium jest w całości dziełem autorskim młodzieży akademickiej i osób zaangażowanych w grupach i wspólnotach parafialnych.
Dolina Śmierci jest szczególnym miejscem, gdzie podczas II wojny światowej dokonano egzekucji ponad 1200 obywateli miasta.
Każdego roku tworzymy nowy, autorski scenariusz, w którym oprócz wymiaru historycznego wydarzeń związanych ze śmiercią, męką i zmartwychwstaniem Chrystusa, dotykamy także problemów i wydarzeń aktualnych, bliskich współczesnemu człowiekowi.
Tegoroczny scenariusz napisała Mariola Ciesielska, która również jako reżyser czuwać będzie nad pracą aktorów-amatorów. Tworzymy też własną scenografię i kostiumy, oprawę muzyczną i oświetlenie. W wielu tych działaniach wspomagają nas liczne firmy, instytucje i osoby prywatne. Praca nad dziełem Misterium trwa wiele miesięcy i w całości oparta jest na wolontariacie. Tegoroczny tytuł fordońskiego Misterium brzmi: „Będzie jak wierzysz”. XIII Misterium pozwoli, by przeżywając na nowo wraz z Chrystusem Jego ostatnie chwile, zastanowić się nas sobą, nad swoim życiem, swoją wiarą. Dzieło to wpisując się w Rok Wiary będzie również okazją do przyjrzenia się przeżywania wiary Malchusa – sługi arcykapłana, którego uleczył w sposób cudowny Chrystus – oraz Longinusa – żołnierza, który włócznią przebił Jezusowi bok.
W poprzednim roku na to wydarzenie przybyło łącznie 20 tys.osób z całej Polski. Bardzo cieszy nas obecność grup zorganizowanych, które przyjeżdżają autokarami. Organizatorami XIII Misterium Męki Pańskiej są: Stowarzyszenie Katolickiej Młodzieży Akademickiej „Pokolenie”, Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria”, Fundacja „Wiatrak”, a także wspólnoty Sanktuarium Królowej Męczenników.
Ołtarz pobłogosławił go w Rzymie 10 października 2012 r. papież Benedykt. XVI. Ołtarz peregrynuje po Polsce w intencji pokoju na świecie. Wszędzie, gdzie się pojawia, trwa przy nim adoracja Najświętszego Sakramentu. Ks. biskup Jan Tyrawa dokona we wtorek 26 marca podczas mszy św. o godz. 18.30 uroczystego otwarcia ołtarza w kościele Matki Boskiej Królowej Męczenników. Od godz. 21.00 rozpocznie się w Sanktuarium Wieczysta Adoracja trwająca nieprzerwanie do 10 kwietnia. Każdy parafianin może zarezerwować czas swej prywatnej i grupowej adoracji w zakrystii.
„Gwiazdy” tworzone są w miejscach związanych w sposób szczególny z Matką Bożą. W Kazachstanie zostanie zamontowany sanktuarium w Ozornoje w dniu 7 czerwca br. Ta mała wioska leżąca na północy Kazachstanu liczy obecnie ok. 600 mieszkańców. Większość z nich to Polacy. Nasi rodacy zostali deportowani na kazachstańskie stepy na rozkaz Stalina. Przeżyli tylko dzięki temu, że od śmierci głodowej uratowało ich wstawiennictwo Maryi. Wierzą, że to Ona wyprosiła im u Boga cud. W Oziornoje wzniesiono kościół, który w 1995 r. ustanowiono sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju, ogłaszając Ją jednocześnie patronką całego Kazachstanu.
Ikonografia zawarta w tym dziele mocno wpisuje się w rozpoczęty właśnie Rok Wiary. Ten pięcioskrzydłowy ołtarz jest plastyczną refleksją biblijną dotyczącą Miłosierdzia Bożego. Jest próbą pogłębienia dialogu przymierza między Bogiem a człowiekiem. Ołtarz nawiązuje do osoby Abrahama, Ojca Wiary, który jest również patronem Kazachstanu. Wykonał go gdański artysta Mariusz Drapikowski. Wykonany jest ze złota, kamieni szlachetnych i bursztynu. Ma 7,5 m szerokości i 2,5 m wysokości. Kiedy jest zamknięty, ma kształt kwadratu. Na środku jest plan grobu Jezusa w Jerozolimie z postaciami i relikwiami św. s. Faustyny Kowalskiej i bł. Jana Pawła II. W narożnikach przedstawione są dzieje Abrahama i jego przymierza z Bogiem. Po otworzeniu ołtarza, w jego centrum znajduje się miejsce na konsekrowaną Hostię. Otoczone jest ono świetlistą aureolą z motywem krzyża z kryształów górskich. Sama monstrancja nawiązuje swoim kształtem do wizerunku Matki Bożej tulącej do swojego serca Jezusa Eucharystycznego. Sylwetkę Maryi spowija rybacka sieć z różańcem z czerwonych paciorków ułożonym w kształcie serca.
Ołtarz, nawet zamknięty robi ogromne wrażenie. Idea jego powstania jest piękna. Jedyne kontrowersje wzbudza zbiórka pieniędzy na powstanie kolejnych, takich samych ołtarzy. „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju” ma stanąć w 12 ośrodkach wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju. Jedna z gwiazd ma powstać w Afryce w Rwandzie. Niejeden, nawet najbardziej gorliwy katolik w głębi serca zada sobie pytanie czy nie lepiej ten datek zamiast na budowę kosztownego i drogocennego ołtarza przekazać na głodujące dzieci w Afryce?

 

 

 

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker