Historia Fordonu

Bydgoskie Drzewo Roku 2023 pochodzi z Fordonu. W głosowaniu zwyciężył Dąb Napoleona

Ogłoszono wyniki na Bydgoskie Drzewo Roku 2023. Zwyciężył Dąb Napoleona, czyli Wisielec na fordońskich górkach.

Dąb Napoleona, znany też jest przez mieszkańców Fordonu jako Wisielec: najstarsi fordoniacy opowiadali, że to drzewo przyciągało desperatów, chcących zakończyć życie. Mocowali liny albo sznury na gałęziach i na nich się wieszali. Ma także nazwę Jeremi – od Jeremiego Przybory z Kabaretu Starszych Panów, bo on u krewnych, mieszkających na tutejszych górkach, bywał w dzieciństwie na wakacjach.

To dąb szypułkowy usytuowany na wzniesieniu w pobliżu ul. Rataja, a najlepiej widoczny z osiedli Szybowników i Tatrzańskiego, zwłaszcza od strony targowiska i kościoła Salezjanów. Legenda głosi, że właśnie pod tym drzewem cesarz Francji Napoleon Bonaparte patrzył na przejście swojej armii przez Wisłę w 1812 roku, zanim ruszył na Moskwę. Pod tym drzewem ponadto zjadł ostatnią kolację przed długą drogą. W 2011 roku drzewo zostało pomnikiem przyrody.

Teraz o Dębie Napoleona znowu zrobiło się głośno. To dlatego, że zyskał on tytuł Bydgoskie Drzewo Roku 2023. To plebiscyt, organizowany przez Stowarzyszenie Modrzew. Głosowanie trwało przez cały wrzesień. Internauci oddali ponad 2100 głosów, z tego prawie 44% (łącznie 932 głosy) uzyskał właśnie Wisielec z Fordonu. Pokonał 28 innych drzew z naszego miasta. Wyniki opublikowano, wybierając nieprzypadkową datę. 10 października przypada bowiem Światowy Dzień Drzewa.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker