Historia Fordonu

Powrót Fordonu do Macierzy. Ludzie znowu wyjdą na ulice. Już w piątek, 20 stycznia 2023

Fordon wraca do Macierzy. W rocznicę wydarzenia, 20 stycznia 2023 roku, znowu wiele będzie się działo.

W styczniu 2023 roku mija 50 lat, odkąd Fordon włączono do Bydgoszczy. Najstarsi mieszkańcy tej dzielnicy pamiętają czasy, jak dwa miasta stały się jednym. Wspominają też o starszych dziejach tej części Bydgoszczy. Dotyczą one powrotu Fordonu do Macierzy. Mieszkańcy Fordonu mogli poczuć się, jak u siebie, lecz 148 lat musiało minąć, aby tak się stało. Przez bowiem tak długi czas fordoniacy byli pod zaborem pruskim.

Nastał 20 styczeń 1920 roku. Na wieść o tym, że znowu są w pełni wolni, spontanicznie wybiegli na ulice swojego miasteczka, to dorośli i dzieci. Skierowali się na most Fordoński – to był niezaplanowany pochód. Po powrocie z mostu nie wrócili od razu do mieszkań, tylko wspólnie biesiadowali przy stołach, bo okoliczni restauratorzy szybko zadbali o poczęstunek.

W najbliższy piątek (20 stycznia), w rocznicę wydarzeń sprzed lat, odbędą się w Starym Fordonie okolicznościowe uroczystości. Będzie można poczuć atmosferę, jak dziesiątki lat wcześniej. Zapoczątkuje je msza w kościele pw. Św. Mikołaja na Rynku, początek o godz. 9.00. Godzinę później rozpocznie się przemarsz ulicą Bydgoską do ronda Buxakowskiego i powrót znowu Bydgoską na Rynek. O 10.45 zaczną się uroczystości na płycie Rynku. Komu będzie zimno, ten będzie mógł poczęstować się wojskową grochówką (wydawaną od 11.30 do 12.00). Po tym nastąpi zmiana miejsca. Zainteresowani wezmą udział w konferencji „Fordon wobec Niepodległości” na Politechnice Bydgoskiej (zacznie się o 13.00). Na zakończenie – znowu w kościele Św. Mikołaja – wystąpią chór i orkiestra Wojska Polskiego, początek o 16.30. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker