Historia Fordonu

Rewitalizacja Starego Fordonu.

Z początkiem przyszłego tygodnia  przy ul. Kapeluszników 2 konserwatorski remont przejdzie kuczka.  Jest to dawna drewniana weranda przypominająca wielokulturową historię Fordonu.

Budynek przy ul. Kapeluszników 2 wzniesiono ją około 1905. Liczy 2 kondygnacje naziemne. Konstrukcja w formie drewnianej werandy to prawdopodobnie kuczka. Jest to rodzaj stałego namiotu, miejsca modlitw i spotkań podczas przypadającego jesienią żydowskiego święta Sukkot. Święto upamiętnia 40-letnią wędrówkę Żydów przez pustynię po ucieczce z Egiptu. Prace przy kuczce rozpoczną się w przyszłym tygodniu. Będą polegały przede wszystkim na wzmocnieniu istniejącej konstrukcji i jej zabezpieczeniu. Celem jest zachowanie oryginalnego drewnianego materiału. Zakończenie ciesielsko-stolarskich prac prowadzonych pod nadzorem konserwatora zabytków planowane jest jeszcze w tym roku. Koszt zadania to prawie 150 tysięcy złotych. Z uwagi na wyjątkową wartość zabytkową zabudowań przy ul. Kapeluszników 2 planowane jest również umieszczenie tablicy informacyjnej przy rewitalizowanej kuczce.

Warto wiedzieć

Inwestycja przy ul. Kapeluszników jest częścią większego projektu realizowanego z myślą o rewitalizacji tej części miasta. Kosztem 9 mln zł zlecone zostały prace również przy 6 innych budynkach:
•    Bydgoskiej 23
•    Bydgoskiej 26
•    Bydgoskiej 29
•    Bydgoskiej 42
•    Sikorskiego 2
•    Rynek 3

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker