Czy na terenach po dawnej cegielni koło Wyszogrodu powstanie duże osiedle mieszkaniowe?
Inwestycja planowana jest przy ul. Fordońskiej. Osiedle ma powstać na terenie po dawnej cegielni, w pobliżu wzgórza Wyszogród. Spółka „JAKON” z Tarnowa Podgórnego jako inwestor chce tu postawić 18 domów wielorodzinnych. Ratusz wydał już pozwolenie na budowę. Jednak inwestycja stoi pod znakiem zapytania z powodu odwołania od tej decyzji.
Przeciwko tej budowie sprzeciwiają się mieszkańcy okolicznych bloków. O ochronę tego obszaru i zrobienie w tym miejscu pięknego parku historyczny walczy również stowarzyszenie Bydgoski Wyszogród. Zdaniem prezesa stowarzyszenia, Roberta Szatkowskiego, mogłaby tu powstać wielka atrakcja turystyczna na miarę skansenu w Biskupinie.
– Obecne i przyszłe odkrycia archeologiczne mogą pomóc w wypromowaniu Wyszogrodu. Dla mieszkańców Fordonu przez stulecia Wyszogród nie kojarzył się z dawnym grodem książęcym. Opuszczony kościół wyszogrodzki w XVI wieku uległ całkowitej ruinie Obok świątyni znajdował się stary cmentarz i kostnica. Ponowne zainteresowanie dawnym grodziskiem nastąpiło dopiero pod koniec XIX wieku. Chciałbym, aby stał się on wielką atrakcją turystyczną. Niestety prezydent Bydgoszczy nie dba o dziedzictwo własnego miasta – mówi Robert Szatkowski.
Archeolodzy z Uniwersytetu Mikołajka Kopernika prowadzili kilka lat temu na Wyszogrodzie badania dawnego grodu książęcego. Udało im się odnaleźć 54 groby z przełomu XII i XIII wieku. Niektóre zwłoki były chowane wraz z ozdobami lub monetami włożonymi w usta. Robert Szatkowski nie ma wątpliwości, że to ważne odkrycia. Do tych obiektów nie dokopał się nikt wcześniej. A prace badawcze prowadzili tu zarówno niemieccy archeolodzy pod koniec XIX wieku, jak i polscy naukowcy w latach 60. XX wieku.
.
Komentarze