Aktualności

Czy na terenach po dawnej cegielni koło Wyszogrodu powstanie duże osiedle mieszkaniowe?

Kliknij, aby polubić InfoFordon.pl na Facebooku
Kliknij, aby polubić czytany artykuł na Facebooku

Inwestycja planowana jest przy ul. Fordońskiej. Osiedle ma powstać na terenie po dawnej  cegielni, w pobliżu wzgórza Wyszogród. Spółka „JAKON” z Tarnowa Podgórnego jako inwestor chce tu postawić 18 domów wielorodzinnych. Ratusz wydał już pozwolenie na budowę. Jednak inwestycja stoi pod znakiem zapytania z powodu odwołania od tej decyzji.

Przeciwko tej budowie sprzeciwiają się mieszkańcy okolicznych bloków. O ochronę  tego obszaru i zrobienie w tym miejscu pięknego parku historyczny walczy również stowarzyszenie Bydgoski Wyszogród.  Zdaniem prezesa stowarzyszenia, Roberta Szatkowskiego, mogłaby tu powstać wielka atrakcja turystyczna na miarę skansenu w Biskupinie.

– Obecne i przyszłe odkrycia archeologiczne mogą pomóc w wypromowaniu Wyszogrodu. Dla mieszkańców Fordonu  przez stulecia Wyszogród nie kojarzył się z dawnym grodem książęcym. Opuszczony kościół wyszogrodzki  w  XVI wieku uległ całkowitej ruinie  Obok świątyni znajdował się stary cmentarz i kostnica. Ponowne  zainteresowanie dawnym grodziskiem nastąpiło  dopiero pod koniec XIX wieku. Chciałbym, aby stał się on wielką atrakcją  turystyczną. Niestety prezydent Bydgoszczy nie dba o dziedzictwo własnego miasta – mówi Robert Szatkowski.

Archeolodzy z Uniwersytetu Mikołajka Kopernika  prowadzili kilka lat temu na Wyszogrodzie badania dawnego grodu książęcego. Udało im się odnaleźć 54 groby z przełomu XII i XIII wieku. Niektóre zwłoki były chowane wraz z ozdobami lub monetami włożonymi w usta.  Robert Szatkowski nie ma wątpliwości, że to ważne odkrycia. Do tych obiektów nie dokopał się nikt wcześniej. A prace badawcze prowadzili tu zarówno niemieccy archeolodzy pod koniec XIX wieku, jak i polscy naukowcy w latach 60. XX wieku.

 

.

Komentarze

Tagi

Powiązane artykuły

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker