Aktualności

PALENIE ŚMIECI. W FORDONIE RUSZYŁY KONTROLE STRAŻY MIEJSKIEJ !

Rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim palenie w piecach czym popadnie. W Fordonie mamy ogromy problem ze smogiem, dotyczy to głównie Starego Fordonu.

Strażnicy Miejscy rozpoczęli codzienne kontrole lokalizacji wskazanych przez mieszkańców. Efekty kontroli są przerażające. Okazuje się, że czarny, gęsty dym wydobywający się z kominów jest skutkiem palenia różnorodnych odpadów: szmat, mebli, paneli laminowanych, a nawet oleju silnikowego.

Przypominamy, że spalanie odpadów – drzwi, meble, tekstylia, panele, plastik, opony etc. grozi grzywną do 500 zł, a jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu nawet do 5 tys. zł. Dotyczy to również spalania odpadów (śmieci) w domowych paleniskach. Pamiętajmy o tym, że spalając śmieci (szczególnie tworzywa sztuczne, gumę, meble itp.) narażamy również zdrowie własne, swojej rodziny a także sąsiadów. Zgodnie z uchwałą antysmogową obowiązującą od września 2019 roku jeśli palisz w piecu, musisz mieć dokumentację techniczną pieca, świadectwo jakości paliw stałych, a wilgotność drewna może mieć maksymalnie 20%.
Zachęcamy też mieszkańców, żeby się nie bali, tylko od razu zgłaszali Straży Miejskiej, gdy mają podejrzenia, że ktoś pali w piecu śmieciami. Zgłoszenia przyjmowane są pod nr telefonu 986. Posiadacze miejskiej aplikacji Dbamy o Bydgoszcz mogą zgłosić fakt spalania odpadów w swoim telefonie. W domowych piecach nie ma instalacji oczyszczających, więc jeśli ktoś spala w nich śmieci, takie jak plastikowe butelki, materiały z PCV, buty, odzież czy stare meble powoduje, że do powietrza trafiają bardzo niebezpieczne związki chemiczne. Nawet ten kto pali śmieci i pochyla się nad piecem, już może te niebezpieczne związki wdychać. Każdy z nas ma możliwość segregacji śmieci, a ich spalanie powoduje negatywny wpływ na nasze zdrowie.

 

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker