Styl życia

Egzamin ósmoklasisty 2023, czyli polski, matematyka i angielski bez nerwów. Pedagog radzi

Zaraz egzamin ósmoklasisty 2023. Pedagog udziela uczniom porad last minute. Zastosuj, a zdasz.

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 23-25 maja 2023. Pierwszego dnia najstarsi uczniowie szkół podstawowych zmierzą się z językiem polskim, nazajutrz będą mocować się z matematyką, a ostatniego dnia wykażą się wiedzą z języka angielskiego.

Karolina Kliszewska, pedagog, prowadząca zajęcia z dziećmi i młodzieżą m.in. w Fordonie, radzi uczniom klas ósmych, jak przetrwać ostatnie godziny przed ich wielkim, trzydniowym sprawdzianem. – Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, czym w ogóle jest stres – zaczyna pani pedagog. – Otóż stanowi on reakcję organizmu na różne wydarzenia. Zazwyczaj odczuwamy go jako coś negatywnego. Pod jego wpływem organizm podejmuje decyzje: „walcz lub uciekaj”. Prawda jest jednak taka, że reakcja stresowa jest normalną, zdrową reakcją człowieka.

Nasza ekspertka tłumaczy: – Stres krótkotrwały pomaga działać w sposób adekwatny do sytuacji. Mobilizuje do dalszego radzenia sobie z zadaniem. Stres przed egzaminem jest stresem krótkotrwałym (eustres). Stres krótkotrwały poprawia zaś koncentrację, usprawnia myślenie, ułatwia odtwarzanie informacji z pamięci, przyspiesza kojarzenie, skraca czas reakcji, dodaje energii do działania i zwiększa kreatywność.

Karolina Kliszewska wskazuje, że każdy z nas miewa różne objawy stresu. – Pojawiają się problemy z pamięcią, kłopoty z koncentracją, tzw. miękkie kolana, pocenie, gonitwa myśli, negatywne myśli, zwiększenie ciśnienia krwi, przyspieszenie akcji serca, drżenie nóg, wzrost poziomu glukozy we krwi, suchość w ustach, skurcze żołądka, trudności ze snem, poczucie pustki w głowie, nudności oraz uczucie napięcia mięśni.

Pani pedagog mówi, jak poradzić sobie ze strachem przed egzaminem. – Przed snem zrelaksuj się. Przygotowywałeś się do egzaminu przez długi czas, twój mózg musi mieć też chwilę na regenerację i odpoczynek. Zadbaj o odpowiednio długi sen. Przemęczony organizm jest mniej wydajny, a zarywanie nocek na naukę nie sprawi, że będziesz więcej umiał. Aktywność fizyczna także się kłania. Podczas uprawiania sportu w organizmie wytwarzają się hormony szczęścia – endorfiny. A kiedy jesteś szczęśliwy, lepiej radzisz sobie z trudnymi sytuacjami. Gdy z kolei słuchasz muzyki, tak samo wytwarzane są hormony szczęścia. Organizm odpoczywa. Oddychanie jest równie istotne. Kontrolowanie oddechu zmniejsza napięcie mięśni i pomaga rozładować emocje. Gdy się denerwujesz, oddychaj pełną piersią. Zobaczysz, pomoże.

Wizualizacja tego, co za chwilę nadejdzie, ma znaczenie. – Uporządkuj w myślach plan dnia egzaminu – mówi nam Karolina Kliszewska. – Wyobraź sobie klasę, w której będziesz pisał egzamin. Stres zazwyczaj wywołują sytuacje, które są nowe i nieznane. Poza tym, powtórkom powiedz: „dość”. Nie powtarzaj materiału tuż przed egzaminem. To sprawi, że twój lęk i niepokój będą większe. Dobra organizacja to podstawa, zadbaj więc o przygotowanie wcześniej takich elementów, jak strój, przybory do napisania egzaminu, legitymację szkolną itp. Wyjdź z domu chwilę wcześniej, żebyś nie musiał się spieszyć.

Następna rada naszej ekspertki: pomyśl o czymś innym, niż egzamin. – Kiedy czujesz, że dopada cię silny stres, spróbuj pomyśleć o czymś przyjemnym, np. gdzie spędzisz wakacje albo o wydarzeniu z przeszłości, które mile wspominasz. Gdy już zaczniesz pisać egzamin, zapoznaj się ze wszystkimi zadaniami tak, żeby zrozumieć tematy i polecenia. Postaraj się skupić na oddechu. Wyciszysz się i skoncentrujesz. Zacznij od zadań dla ciebie łatwiejszych. Wygospodaruj na koniec egzaminu czas na sprawdzenie tego, co napisałeś. Będzie dobrze, bo tak być przecież musi.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker