Aktualności

Podwyżki czynszu w Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – A ile zarabiają prezesi FSM? – pytają lokatorzy

Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa podnosi czynsze od stycznia 2024 roku. - Pokażcie nam wyliczenia, ile zarabiacie w FSM - mówią lokatorzy.

– Za mieszkania w 40-letnich blokach płacimy jeszcze raz tyle, ile inni za nowiuteńkie apartamenty w eleganckich, kilkuletnich budynkach – mówi emeryt z osiedla Bohaterów. – Czynsz za 64 metry w bloku FSM wynosi u mnie już 1100 zł miesięcznie. Pewnie w nowym roku przekroczy 1200 zł, bo spółdzielnia funduje nam kolejną podwyżkę.

Część osób, mieszkających w blokach należących do FSM, właśnie dostała pisma ze spółdzielni. Chodzi o podwyżki czynszu. – Od 1 stycznia 2024 roku zmieni się wysokość opłaty na pokrycie kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości oraz wysokość odpisu na fundusz remontowy – informują władze FSM.

Spółdzielnia uzasadnia swój ruch. – Wzrost opłat spowodowany jest rosnącymi cenami energii elektrycznej, cieplnej oraz gazu, a przede wszystkim faktem przywrócenia wysokości podatku VAT na media. Tarcze rządowe minimalizowały skutki wysokich cen, ale z początkiem 2023 roku przestały one obowiązywać. Na cenę mediów wpływa też inflacja.

Przedstawiciele Fordońskiej SM podają następną przyczynę. – Wzrost opłat podyktowany jest także podwyżką minimalnego wynagrodzenia, które w drugiej połowie 2024 roku osiągnie poziom 4300 zł, co oznacza wzrost o 19,44% w stosunku do obecnie obowiązującego. Jak większość przedsiębiorców mierzymy się ze stale rosnącymi kosztami działalności w zakresie świadczonych usług. Zmiany cen, które wynikają z przyczyn niezależnych od spółdzielni, powodują wzrost wydatków, ponoszonych zarówno w zakresie eksploatacji i utrzymania, jak i funduszu remontowego w zamieszkiwanych przez państwo nieruchomościach.

Zbigniew Sokół (prezes FSM) oraz wiceprezesi Agnieszka Samul i Ewa Hardyk przekonują, że spółdzielnia stara się, aby wzrost opłat nie był dotkliwy dla mieszkańców. Jednocześnie informują, iż nowy wymiar opłat, czyli ten, który ma obowiązywać od początku 2024 roku, lokatorzy otrzymają w grudniu br.

Mieszkańcy buntują się przeciw zapowiadanym jeszcze wyższym opłatom. Część lokatorów uważa czynsze w Fordońskiej SM za niewiarygodnie wysokie, bo wg nich remonty i sprzątanie bloków raczej spółdzielni nie wychodzą. Pytają jej władze: – Ile pracowników zatrudnia spółdzielnia, w tym ilu prezesów oraz kierowników działów? Ile oni zarabiają miesięcznie i jakie łączne w ciągu roku premie mają?

Zainteresowani lokatorzy chcą także wiedzieć, jaka kwota z czynszu od każdego z nich jest przekazywana na utrzymanie kadry spółdzielni.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker