Aktualności

Święto Śliwki 2023. To będzie się działo podczas 2-dniowej imprezy w Strzelcach Dolnych

Święto Śliwki w Strzelcach Dolnych 2-3 września 2023. Nie tylko powidła przyciągną turystów.

Był 2001 rok, gdy pan Jan Iwanowski z żoną Anną wpadli na pomysł zorganizowania nietypowego spotkania i kucharzenia pod chmurką. Jego pomysł zachwycił panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Strzelcach Dolnych (w gminie Dobrcz), sąsiadujących z Fordonem. Wspólnie na wielgachnej łące, w obecności obserwatorów-turystów, robili powidła. Na miejscu też pakowali je do słoiczków, naklejali etykiety i sprzedawali firmowe, chociaż wciąż swojskie, przetwory. Przez lata wielkie przygotowywanie powideł stało się popularne nie tylko w powiecie bydgoskim i w ogóle w województwie kujawsko-pomorskim. Na Święto Śliwki co roku zjeżdża od 40 000 do 50 000 ludzi z całej Polski.

W tym roku Święto Śliwki – 23. odsłona – odbędzie się 2 i 3 września, jak zwykle na polanie przy drodze wojewódzkiej 256, biegnącej od strony Fordonu. Początek w oba dni w samo południe, a koniec o 19.00. Prowadzącymi będą dziennikarze – Krystyna Lewicka-Ritter i Dariusz Gross. Pojawi się około 150 wystawców. Już w piątek, 1 września, zaczęli zjeżdżać i przygotowywać stoiska. Można będzie kupić nie tylko przetwory ze śliwek, ale też np. nalewki, miody, kiełbasy, pieczywo, smalec, sery, nawet naczynia i ozdoby oraz wyroby rzemieślnicze i rękodzieło. Wystąpią m.in. kapele ludowe, w tym „Wesołe Antki” i „Cynamony” oraz orkiestra dęta. Na najmłodszych będzie czekało wesołe miasteczko.

Niezmotoryzowani będą mogli dotrzeć na śliwkowe wydarzenie komunikacją podmiejską. – W związku z dużym zainteresowaniem tą cykliczną imprezą, w weekend wzmocnimy kursy linii międzygminnej 95 – informuje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. Autobus nr 95 jedzie z osiedla Tatrzańskiego w Fordonie przez Jarużyn, Strzelce Górne, Strzelce Dolne i wraca do Fordonu. Od godziny 12.00 w oba dni będzie częściej kursował. Autobus 97 także jeździ przez Strzelce Dolne. Jest też nowość: na Święto Śliwki będzie można dopłynąć łodzią z flisakami po Wiśle z przystani Stary Fordon.

 

Komentarze

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Nie mogę się doczekać aż zabiorę tam swoją dziewczynę Adę. Pozdrowionka dla wszystkich miłośników śliwki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker