Aktualności

Politechnika Bydgoska i Akademickie Centrum Sportu w Fordonie. Ono już budzi kontrowersje

Akademickie Centrum Sportu na terenie Politechniki Bydgoskiej. Właśnie poznano wykonawcę II etapu. Inwestycja jednych cieszy, drudzy krytykują.

Hala sportowa, stanowiąca Akademickie Centrum Sportu, to jedna z najnowszych i największych inwestycji, zlokalizowanych na terenie kampusu Politechniki Bydgoskiej przy ul. Kaliskiego w Fordonie. Wcześniej uczelnia miała słabe zaplecze sportowe. Kto studiował jakieś 20 lat temu, pamięta, że nawet mając większość wykładów i ćwiczeń w Fordonie, trzeba było jeździć do centrum na zajęcia wychowania fizycznego. Prowadzono je w proszących się o remont salach gimnastycznych przy ul. Bernardyńskiej i Kordeckiego. Dochodziła odległość: żacy musieli jechać w stronę Śródmieścia prawie godzinę w jedną stronę. W późniejszych latach ze studencką bazą sportową nie było o wiele lepiej.

Politechnika Bydgoska doczeka się obiektu z prawdziwego zdarzenia (budowa ruszyła wiosną 2022 roku). – Akademickie Centrum Sportu służyć będzie nie tylko społeczności akademickiej, ale również mieszkańcom Bydgoszczy jako miejsce ćwiczeń, zawodów sportowych czy wydarzeń kulturalnych – mówił przed rokiem prof. Marek Adamski, rektor Politechniki Bydgoskiej.

Powstanie baza do uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Będzie m.in. sala sportowa z trybunami, stadion, bieżnia, boiska, korty do tenisa. Całość będzie rozpościerała się na ponad 4,6 hektarach przy skrzyżowaniu ul. Kaliskiego z Akademicką. Od poniedziałku, 23 stycznia 2023 roku, znany jest wykonawca II etapu Akademickiego Centrum Sportu w Fordonie. Został wyłoniony w przetargu, a jest nim firma Gardenia Sport Sp. z o.o. z Warszawy.

Inwestycja już budzi kontrowersje. Dotyczą wycinki drzew w lasku sąsiadującym z terenami politechniki. Słychać komentarze: – Fordon słynął z tego, że jest jedną z najbardziej zalesionych części miasta. Teraz zaczyna przypominać „betonozę”. Znowu wycina się drzewa, które mają ustąpić kolejnym budowom. To tak, jak było niedawno z parkingiem Park&Ride Przylesie. Pozbyto się drzew. Za chwilę deweloperzy zaczną szarpać się o ostatnie zielone skrawki w Starym Fordonie. Wszędzie chcą tworzyć blokowiska. Niech politechnika stawia centra sportowe, ale nie kosztem zieleni. Skoro to uczelnia, kształtująca przyszłych inżynierów, to powinna wiedzieć, jak zaplanować przestrzeń, aby nie niszczyć natury.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker