Uroczyste otwarcie Izby Pamięci
W Oddziale Zewnętrznym w Bydgoszczy-Fordonie odbyło się dziś uroczyste otwarcie Izby Pamięci. Przestrzeń ma przywracać pamięć o kobietach z Podziemia Niepodległościowego więzionych w latach 1945-1956 w fordońskiej jednostce penitencjarnej – informuje kpt. Agnieszka Wollmann, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Bydgoszczy.
Uroczystego przecięcia wstęgi i otwarcia Izby Pamięci dokonał Łukasz Schreiber – Minister, członek Rady Ministrów, mjr Mariusz Cychowski, Dyrektor Aresztu Śledczego w Bydgoszczy oraz Rafael Prętki – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu w obecności płk. Andrzeja Gniota – Dyrektora Okręgowego Okręgowego Służby Więziennej w Bydgoszczy, a także zaproszonych gości, przedstawicieli lokalnej społeczności oraz funkcjonariuszy z Oddziału Zewnętrznego w Bydgoszczy-Fordonie, Aresztu Śledczego w Bydgoszczy.
Ponad 900 kobiet, walczących przez czas okupacji o wolną Polskę odbywało karę w fordońskim więzieniu. Komuniści jednak nie widzieli w nich bohaterek, a wrogów bolszewickiego systemu.
Służba Więzienna w porozumieniu z Ministerstwem Sprawiedliwości prowadzi program pracy z młodzieżą. W ramach projektu kształtujemy postawy obywatelskie, proobronne i patriotyczne młodzieży. W powstałej Izbie Pamięci prowadzone będą zajęcia dla młodzieży, podczas których będą oni poznawali m.in. historię więziennictwa, którą zapoczątkował Marszałek Józef Piłsudski. To trzecie tego typu miejsce pamięci na mapie jednostek penitencjarnych w okręgu bydgoskim. Pozostałe dwa znajdują się na terenie Zakładu Karnego w Bydgoszczy-Fordonie oraz w Areszcie Śledczym w Gdańsku – dodaje kpt. Agnieszka Wollmann.
Komentarze