Jak wygląda praca za murami Zakładu Karnego w Bydgoszczy-Fordonie
Każda osoba pozbawiona wolności jest inna. Z każdą taką osobą należy pracować indywidualnie w oparciu o deficyty, które doprowadziły do wejścia w konflikt z prawem i popełnienia przestępstwa.
Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Bydgoszczy-Fordonie prowadzą szereg oddziaływań penitencjarnych. Mają one umożliwić skazanemu powrót do życia w społeczeństwie. A po wyjściu na wolność życie zgodne z obowiązującym prawem. Najważniejszymi z nich są: praca, nauka, terapia, programy resocjalizacyjne, zajęcia kulturalno-oświatowe oraz kontakty z rodziną i światem zewnętrznym.
Tylko w roku 2020 w Zakładzie Karnym w Bydgoszcz-Fordonie zatrudnionych odpłatnie było 163 osadzonych oraz 3 osadzonych zatrudnionych nieodpłatnie na stanowisku pracownika fizycznego w systemie bez konwojenta poza terenem zakładu karnego. Aktualnie w 2021 roku zatrudnionych jest 15 osadzonych odpłatnie na stanowisku pracownika fizycznego w systemie bez konwojenta poza terenem jednostki organizacyjnej. Na terenie Zakładu Karnego w Bydgoszczy-Fordonie w roku 2020 zatrudnienie podjęło 200 skazanych, w tym 68 osadzonych otrzymywało z tego tytułu wynagrodzenie. Aktualnie w roku 2021 fordońska jednostka zatrudnia 204 osadzonych, w tym 66 osób na stanowiskach odpłatnych. Skazani odbywający karę pozbawienia wolności zatrudnieni są w kuchni, magazynie żywnościowym, warsztacie, a także jako osoby sprzątające oddział mieszkalny czy teren jednostki organizacyjnej. Osadzeni, dzięki podjętemu zatrudnieniu na terenie fordońskiej jednostki pozyskują nowe umiejętności, doświadczenie zawodowe, które mogą być pomocne w znalezieniu pracy po opuszczeniu zakładu karnego.
Tekst: st.szer. Joanna Szadziul
Zdjęcia: st.szer. Joanna Szadziul (1-3), chor. Roksana Dura (4-5)
Komentarze