Na sygnale

Pożar w bibliotece Zakładu Karnego w Fordonie

Na szczęście były to tylko ćwiczenia i jedna z zainicjowanych sytuacji kryzysowych.

Zadymienie, wzniecenie ognia i pożar w bibliotece bydgoskiej jednostki penitencjarnej stworzyło ogromne zagrożenie dla osób odbywających tam karę pozbawienia wolności. Na szczęście były to tylko ćwiczenia i jedna z zainicjowanych sytuacji kryzysowych.

Ćwiczenia miały charakter ochronno-obronny i podzielone były na dwa epizody. Zorganizowane zostały przy współudziale funkcjonariuszy Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej podległej Dyrektorowi Okręgowemu Służby Więziennej w Bydgoszczy oraz strażaków z Państwowej Straży Pożarnej.

Celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności właściwego postępowania w sytuacjach zagrożenia, ponadto sprawdzane były procedury podczas organizacji wspólnych działań w sytuacjach kryzysowych, które mogą wystąpić w jednostce penitencjarnej. Zapewniają one bowiem szybszą reakcję na realne zagrożenie.

W pierwszym epizodzie doszło do wzniecenia pożaru i zagrożenia pożarowego w bibliotece Zakładu Karnego w Bydgoszczy-Fordonie. Zagrożone były osoby odbywające karę pozbawienia wolności nie tylko w budynku, w którym znajduje się biblioteka. Na pomoc przybyli strażacy, którzy ewakuowali osoby znajdujące się na terenie jednostki i ugasili pożar. Nikomu nic się nie stało.

W jednym z oddziałów mieszkalnych grupa osadzonych odmówiła wykonania polecenia i utworzyła barykadę. Nie reagowali na próby nakłonienia ich do zaniechania oporu. W tym przypadku doszło do podjęcia działań przez funkcjonariuszy Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej. Finalnie osadzeni zostali obezwładnieni. 

Zdjęcia: kpt. Daniel Guzman

TEKST por. Agnieszka Wollmann

Rzecznik Prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Bydgoszczy

 

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker