Na sygnale

Zobacz jakie surowe kary grożą za kradzież energii elektrycznej

Pracownicy przedsiębiorstwa energetycznego ENEA w trakcie kontroli domu ujawnili dodatkowe łącze pomijające licznik poboru energii. Właścicielowi grozi teraz do 5 lat pozbawienia wolności. Ale nie tylko…

W związku z podejrzeniem kradzieży energii elektrycznej, policjanci i pracownicy przedsiębiorstwa energetycznego z Bydgoszczy weszli do domu mieszkalnego w jednej z podmogileńskich wsi. Kontrola wykazała, że 63 – letni właściciel nielegalnie korzysta z energii elektrycznej. „Lewe” łącze znajdowało się na przewodach przed licznikiem.  Pobierany tymi przewodami prąd zasilał znajdujące się w budynku urządzenia. Wstępnie kontrolerzy oszacowali, że szkoda spowodowana nielegalnym poborem energii wynosi nie mniej niż 2 tysiące złotych.

Kradzież energii elektrycznej jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W razie nielegalnego pobierania energii z sieci, przedsiębiorstwo energetyczne pobiera opłaty za nielegalnie pobraną energię w wysokości określonej w taryfach lub dochodzi odszkodowania finansowego. Opłata za nielegalny pobór energii elektrycznej może wynieść od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przedsiębiorstwo energetyczne może również wstrzymać dostawy energii z tytułu nielegalnego poboru. W wielu przypadkach nielegalny pobór energii elektrycznej wiąże się z uszkodzeniem instalacji w budynku. Należy się zastanowić czy warto ryzykować?

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker