Historia Fordonu

Rewitalizacja Starego Fordonu przebiega zgodnie z planem

Rozpoczęły się prace przy rewitalizacji kilku ważnych budynków położonych w Starym Fordonie. Blask odzyska również dom przy ul. Kapeluszników 2. Kolejnym etapem prac będzie rewitalizacja przyległej do niego werandy  przypominającej o wielokulturowej przeszłości Fordonu.

 Budynek przy ul. Kapeluszników 2 to skromna kamienica z 4 mieszkaniami. Wzniesiono ją około 1905. Kamienica liczy 2 kondygnacje naziemne. Nad nimi znajduje się nieużytkowy strych. Budynek jest podpiwniczony. Po remoncie powstaną 4 funkcjonalne lokale. Zakres prac obejmuje m.in. docieplenie ścian, wymianę pokrycia dachowego, likwidację pieców, podłączenie budynku do instalacji gazowej, remont instalacji elektrycznej oraz odnowienie elewacji. Poza tym projekt uwzględnia rewitalizację podwórka. Po remoncie kamienica będzie utrzymana w beżowej kolorystyce. Zakończenie wszystkich prac budowlanych planowane jest za rok.Ich koszt to blisko 1 mln zł.
 

Dużo o historii Fordonu, miasta trzech kultur mówi drewniana przybudówka. Konstrukcja w formie drewnianej werandy to prawdopodobnie kuczka – rodzaj stałego namiotu, miejsca modlitw i spotkań podczas przypadającego jesienią żydowskiego święta Sukkot. Święto upamiętnia 40-letnią wędrówkę Żydów przez pustynię po ucieczce z Egiptu, kiedy to spali oni, wzorem koczowników, w namiotach. W Polsce, ze względu na warunki pogodowe, kuczki przybrały postać nie namiotów, ale trwalszych konstrukcji zespolonych z budynkiem mieszkalnym. Fordon do wybuchu II wojny światowej był miastem, w którym łączyły się elementy kultury ewangelickiej, chrześcijańskiej i żydowskiej. Przypomina o tym wiele innych cennych zabytków, m.in. budynki dawnego kościoła ewangelickiego przy ul. gen. W. Sikorskiego i synagogi przy ul. Bydgoskiej.

Dla tej drewnianej części budynku opracowana została kompleksowa inwentaryzacja i przeprowadzono prace zabezpieczające. Ze względu na wyjątkowy charakter obiektu będzie on rewitalizowany w oparciu o oddzielną dokumentację projektową. Trwają przygotowania do jej zamówienia. W przyszłym roku planowane jest zlecenie prac budowlanych przy drewnianej konstrukcji. Warto podkreślić, że podczas inwentaryzacji w przybudówce natrafiono na wiele ciekawych artefaktów: egzemplarz Tory, szereg listów liczących po kilkadziesiąt lat oraz wiele innych przedmiotów codziennego użytku z bogatą historią.

Inwestycja przy ul. Kapeluszników jest częścią większego projektu realizowanego z myślą o rewitalizacji tej części miasta. Równocześnie zlecone zostały prace przy 6 innych budynkach:

  • Bydgoskiej 23
  • Bydgoskiej 26
  • Bydgoskiej 29
  • Bydgoskiej 42
  • Sikorskiego 2
  • Rynek 3

 

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker