Rewitalizacja Starego Fordonu przebiega zgodnie z planem
Rozpoczęły się prace przy rewitalizacji kilku ważnych budynków położonych w Starym Fordonie. Blask odzyska również dom przy ul. Kapeluszników 2. Kolejnym etapem prac będzie rewitalizacja przyległej do niego werandy przypominającej o wielokulturowej przeszłości Fordonu.
Dużo o historii Fordonu, miasta trzech kultur mówi drewniana przybudówka. Konstrukcja w formie drewnianej werandy to prawdopodobnie kuczka – rodzaj stałego namiotu, miejsca modlitw i spotkań podczas przypadającego jesienią żydowskiego święta Sukkot. Święto upamiętnia 40-letnią wędrówkę Żydów przez pustynię po ucieczce z Egiptu, kiedy to spali oni, wzorem koczowników, w namiotach. W Polsce, ze względu na warunki pogodowe, kuczki przybrały postać nie namiotów, ale trwalszych konstrukcji zespolonych z budynkiem mieszkalnym. Fordon do wybuchu II wojny światowej był miastem, w którym łączyły się elementy kultury ewangelickiej, chrześcijańskiej i żydowskiej. Przypomina o tym wiele innych cennych zabytków, m.in. budynki dawnego kościoła ewangelickiego przy ul. gen. W. Sikorskiego i synagogi przy ul. Bydgoskiej.
Dla tej drewnianej części budynku opracowana została kompleksowa inwentaryzacja i przeprowadzono prace zabezpieczające. Ze względu na wyjątkowy charakter obiektu będzie on rewitalizowany w oparciu o oddzielną dokumentację projektową. Trwają przygotowania do jej zamówienia. W przyszłym roku planowane jest zlecenie prac budowlanych przy drewnianej konstrukcji. Warto podkreślić, że podczas inwentaryzacji w przybudówce natrafiono na wiele ciekawych artefaktów: egzemplarz Tory, szereg listów liczących po kilkadziesiąt lat oraz wiele innych przedmiotów codziennego użytku z bogatą historią.
Inwestycja przy ul. Kapeluszników jest częścią większego projektu realizowanego z myślą o rewitalizacji tej części miasta. Równocześnie zlecone zostały prace przy 6 innych budynkach:
- Bydgoskiej 23
- Bydgoskiej 26
- Bydgoskiej 29
- Bydgoskiej 42
- Sikorskiego 2
- Rynek 3
Komentarze