Aktualności

Podwyższony stan Wisły w Fordonie. Przypominamy, w którym roku był rekordowy

Podwyższony stan Wisły w Starym Fordonie. Wydział Zarządzania Kryzysowego uspokaja, że to naturalne zjawisko.

Na wysokości nabrzeża w Starym Fordonie poziom Wisły wynosi od kilku dni prawie 500 centymetrów. Tak pokazuje wskaźnik poziomu wody. Nie trzeba zresztą wykonywać pomiarów, aby zobaczyć, że poziom rzeki się podniósł. Nawet jadąc po Moście Fordońskim da się zauważyć, że rzeka sięga wyżej i część schodków na nabrzeżu jest przykryta wodą. Pojawiły się pogłoski, że zagrożeni mogą czuć się mieszkańcy domów, położonych najbliżej mostu i Wisły. Do nich bowiem, wg niektórych opinii, może sięgnąć woda.

Eksperci uspokajają, przekonując, że o tej porze roku to żadne wyjątkowe zjawisko. W Urzędzie Miasta Bydgoszczy informują: – Wydział Zarządzania Kryzysowego w Bydgoszczy podkreśla, że to naturalne i nie ma powodów do niepokoju.

Na przełomie zimy i wczesnej wiosny rzeki – nie tylko Wisła – mają tendencję do przekraczania stanów ostrzegawczych i alarmowych. Przed laty zdarzały się sytuacje podbramkowe. W 2010 roku poziom Wisły w Fordonie sięgał blisko 6,5 m, a z każdą godziną podnosił się o mniej więcej 5 cm. Trzy lata później rzeka również doszła wysoko – i to do tego stopnia, że zalała pola i lasy w podbydgoskiej Strzyżawie (w gminie Dąbrowa Chełmińska) tuż za mostem.

Bydgoskie Centrum Zarządzania Kryzysowego zaznaczało w opracowaniu „Ocena zagrożenia Miasta Bydgoszczy”, iż poziom wody na wodowskazie 530 cm oznacza dla miasta ogłoszenie pogotowia powodziowego, a poziom 650 cm skutkuje wprowadzeniem stanu alarmu powodziowego. Najwyższy poziom wody, wynoszący 875 cm, odnotowano na rzece 31 marca 1924 roku. Powodem był ogromny zator lodowy, jaki utworzył się tydzień wcześniej na Wiśle w okolicy Chełmna.

Komentarze

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker