Aktualności

26 lipca zapraszamy na wyjątkowe święto Fordonu w niespotykanej dotąd historycznej scenerii –

W programie m. in. rejsy z przewodnikiem po Wiśle

To będzie wyjątkowe święto Fordonu w niespotykanej dotąd historycznej scenerii. 26 lipca zapraszamy do udziału w akcji „Uroczyście obWIESZCZENI 1927 r.”,  Połączy ona rocznicę sprowadzenia prochów Słowackiego do Polski i  przyłączenia Fordonu do Macierzy. W programie m. in. rejsy z przewodnikiem po Wiśle, wystawa dzieł Leona Wyczółkowskiego oraz rekonstrukcje historyczne.

Stary Fordon i Wisła będą prawdziwymi bohaterami tej historyczno-kulturalnej akcji. Tą bowiem rzeką, w 1927 roku statek płynący na trasie Gdańsk-Warszawa przewoził na pokładzie prochy Juliusza Słowackiego. Jednym z planowanych przystanków parowca, podczas których rodacy składać mieli cześć wielkiemu wieszczowi, miał być właśnie Fordon. To także tutaj, w nadwiślańskim Starym Fordonie planowana jest miejska inwestycja – rewitalizacja nadrzecznych bulwarów. Rok 2020 to także rok, w którym świętujemy setną rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Dlatego w ostatnią niedzielę lipca będzie można poczuć klimat sprzed 93 lat i entuzjazm mieszkańców czekających na wracające do ojczyzny prochy wieszcza.

Rankiem, z centrum Bydgoszczy wyruszy w stronę Fordonu drewniany statek „Słowianka”, na którym – oprócz statystów ubranych w stroje z epoki znajdować się będzie reprodukcja obrazu Leona Wyczółkowskiego przedstawiająca płynący katafalk ze szczątkami Słowackiego. Gdy flotylla dobije do brzegów Wisły w Fordonie, rozpocznie się główna część akcji „Uroczyście obWIESZCZENI 1927 r.”. Po powitaniu załóg i przejściu na fordoński Rynek, posłuchać będzie można przemówień nawiązujących do wydarzeń z epoki. Rekonstruktorzy wcielą się w rolę samego Leona Wyczółkowskiego czy ówczesnego burmistrza Fordonu, a mieszkańcy posłuchać będą mogli koncertu w plenerze i obejrzeć wystawę dzieł patrona bydgoskiego muzeum. Chętni skorzystać będą mogli z rejsów po Wiśle z przewodnikiem. Na zakończenie – przystrojony statek z „prochami wieszcza” powróci do centrum Bydgoszczy.

Opracowano na podstawie materiałów UM Bydgoszcz

 

 

 

 

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker