Aktualności

Czy Fordon doczeka się wreszcie utworzenia Parku Akademickiego?

InfoFordon pisze o tej inwestycji od ponad 12 lat

Kliknij, aby polubić InfoFordon.pl na Facebooku
Kliknij, aby polubić czytany artykuł na Facebooku

Jak do tej pory Ratusz ogłosił jedynie przetarg na wykonanie dokumentacji do pierwszego etapu budowy. Park Akademicki o powierzchni 27 ha ma powstać  na terenach dawnych glinianek. Zlokalizowany będzie pomiędzy ulicami: Akademicką, Rejewskiego, Fordońską i Traktorzystów.Całkowity koszt inwestycji ma wynosić 5.815.000 zł.

  W pierwszym etapie ma powstać nowe skrzyżowanie koło Auchan i parking na 120 samochodów. Glinianki otoczone mają być ścieżkami i promenadami dla pieszych oraz rowerzystów. W jego centralnej części ma powstać kąpielisko ze strzeżoną plażą i pomostami. W pobliżu ma być bar, wypożyczalnia sprzętu pływającego, place zabaw dla dzieci i boiska sportowe.Historia utworzenia w tym rejonie Parku Akademickiego liczy sobie prawie 15 lat. Pomysłodawcą  Parku jest przewodniczący Rady Osiedla Nowy Fordon, Jan Kwiatoń. Kilka lat temu wraz z kolegą w płetwonurkiem zrobili podwodne zdjęcia obu stawów. W krystalicznie czystej wodzie zaobserwowali wiele ciekawych gatunków ryb i roślin.  

Istniejące zbiorniki wodne mają być zachowane i wykorzystane w celach rekreacyjno-wypoczynkowych. Wstępna koncepcja przewiduje stworzenie na terenie parku sześciu stref:

– rekreacyjno – przyrodniczej,
sportów wodnych,
– sportów ekstremalnych,
– bazy nurkowania,
– parku linowego,
– obiektu kubaturowego.

W czasach PRL-u teren ten miał być przeznaczony pod ogromny kompleks akademicki, w którym miały się znajdować wszystkie uczelnie wyższe w Bydgoszczy i teren rekreacyjny. Z tego planu zrealizowano niewielką część ( Kilka budynków UTP na ul. Kaliskiego, stołówka akademicka oraz akademik).Dziś jest szansa przynajmniej nawiązać do tej koncepcji i zaprojektować funkcjonalną przestrzeń sportowo-rekreacyjną. Bliskość tego obiektu na pewno przysłuży się UTP i zajęciom wychowania fizycznego, urozmaici działalność Akademickiego Związku Sportowego. Dziś ta uczelnia nie może się pochwalić obiektami sportowymi na europejskim poziomie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Tagi

Powiązane artykuły

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker