Aktualności

Czy Fordon doczeka się wreszcie utworzenia Parku Akademickiego?

InfoFordon pisze o tej inwestycji od ponad 12 lat

Jak do tej pory Ratusz ogłosił jedynie przetarg na wykonanie dokumentacji do pierwszego etapu budowy. Park Akademicki o powierzchni 27 ha ma powstać  na terenach dawnych glinianek. Zlokalizowany będzie pomiędzy ulicami: Akademicką, Rejewskiego, Fordońską i Traktorzystów.Całkowity koszt inwestycji ma wynosić 5.815.000 zł.

  W pierwszym etapie ma powstać nowe skrzyżowanie koło Auchan i parking na 120 samochodów. Glinianki otoczone mają być ścieżkami i promenadami dla pieszych oraz rowerzystów. W jego centralnej części ma powstać kąpielisko ze strzeżoną plażą i pomostami. W pobliżu ma być bar, wypożyczalnia sprzętu pływającego, place zabaw dla dzieci i boiska sportowe.Historia utworzenia w tym rejonie Parku Akademickiego liczy sobie prawie 15 lat. Pomysłodawcą  Parku jest przewodniczący Rady Osiedla Nowy Fordon, Jan Kwiatoń. Kilka lat temu wraz z kolegą w płetwonurkiem zrobili podwodne zdjęcia obu stawów. W krystalicznie czystej wodzie zaobserwowali wiele ciekawych gatunków ryb i roślin.  

Istniejące zbiorniki wodne mają być zachowane i wykorzystane w celach rekreacyjno-wypoczynkowych. Wstępna koncepcja przewiduje stworzenie na terenie parku sześciu stref:

– rekreacyjno – przyrodniczej,
sportów wodnych,
– sportów ekstremalnych,
– bazy nurkowania,
– parku linowego,
– obiektu kubaturowego.

W czasach PRL-u teren ten miał być przeznaczony pod ogromny kompleks akademicki, w którym miały się znajdować wszystkie uczelnie wyższe w Bydgoszczy i teren rekreacyjny. Z tego planu zrealizowano niewielką część ( Kilka budynków UTP na ul. Kaliskiego, stołówka akademicka oraz akademik).Dziś jest szansa przynajmniej nawiązać do tej koncepcji i zaprojektować funkcjonalną przestrzeń sportowo-rekreacyjną. Bliskość tego obiektu na pewno przysłuży się UTP i zajęciom wychowania fizycznego, urozmaici działalność Akademickiego Związku Sportowego. Dziś ta uczelnia nie może się pochwalić obiektami sportowymi na europejskim poziomie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker