AktualnościNa sygnale

Policja radzi ja nie dać się oszukać cyberprzestępcom! Zalecamy przeczytać do końca

 Internet stał się nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Wykorzystuje się go do pracy, nauki, wymiany wiadomości lub jako formę relaksu w czasie wolnym. Niestety w sieci, tak jak i w prawdziwym świecie, możemy się natknąć na różnego rodzaju przestępstwa. Użytkownicy nie zawsze zdają sobie z tego sprawę jak łatwo można stać się ofiarą cyberprzestępczości.

Najczęściej ofiarą przestępców można paść w następujący sposób:

·        Kradzież tożsamości – próba wyłudzenia informacji o użytkowniku, jego numerze konta bankowego lub karty kredytowej. Oszust wysyła do ofiary informację o atrakcyjnej ofercie pracy lub z prośbą o założenie konta na danym portalu internetowym (wraz z wysłaniem np. kopii dowodu osobistego), która w rzeczywistości okazuje się fałszywa.
·        Kradzież konta – cyberprzestępcy próbują odgadnąć hasło użytkownika do konta lub wykorzystują dostępne w sieci programy pozwalające na włamanie do niego. Przejęte konto służy im do przeprowadzenia transakcji bez wiedzy ofiary, posługując się jego danymi znajdującymi się na stronie internetowej.
·        Fałszywe oferty kupna lub sprzedaży – są to bardzo atrakcyjne oferty (najczęściej produkty są o wiele tańsze niż ma to miejsce w innych przypadkach) zamieszczone na stronach internetowych. Ofiara kontaktuje się ze sprzedającym w celu zrealizowania transakcji i przelania pieniędzy na konto. Przestępca po otrzymaniu odpowiedniej kwoty zwleka z wysłaniem towaru lub zamiast tego odbiorca otrzymuje np. zupełne coś innego lub puste pudełko. W przypadku sprzedaży produktu przez potencjalną ofiarę jest podobnie. Zazwyczaj użytkownik nie otrzymuje pieniędzy za towar, który wysłał do klienta, za którego podawał się przestępca.
·        Phishing – polega na tworzeniu fałszywych wiadomości e-mail i witryn internetowych, które wyglądają tak samo jak serwisy internetowe popularnych firm. Sprawcy w tym przypadku skłaniają odwiedzających fałszywe witryny internetowe do podania swoich danych potrzebnych do ponownego zarejestrowania lub zalogowania się (login i hasło wraz z kodem, który „potwierdza” cały proces).
·        ransomware – złośliwe oprogramowanie, które uniemożliwia użytkownikom dostęp do komputerów. Na ekranie komputera wyświetlana jest informacja, że komputer został zablokowany. Za jego odylowanie przestępcy żadają, aby wpłacić odpowiednią kwotę (w walucie polskiej lub Euro) w zamian za usunięcie blokady.
·        Oszustwo „nigeryjskie” – forma oszustwa, która polega na wysyłaniu wiadomości e-mail do ofiary z pilną informacją. Są to w przeważającej ilości prośby o wysłanie pieniędzy m.in. na odblokowanie konta w zamian za dużą prowizje, opłacenie biletu lotniczego, ponieważ „daleki krewny” nie może wrócić do kraju lub na utworzenie funduszu wypłacającego odszkodowania ofiarom cyberprzestępczości. W każdym z tych przypadków ofiara traci część swoich pieniędzy nie otrzymując nic w zamian.

W celu zapobiegania cyberprzestępczości policjanci radzą jak zabezpieczyć swoje dane w internecie:

– nie loguj się na konta internetowe z komputerów w miejscach publicznych lub obcych osób
– używaj haseł, które ciężko odgadnąć przez obce osoby oraz zmieniaj je co jakiś czas
– używaj legalnego oprogramowania i aktualizuj na bieżąco programy antywirusowe
– unikaj podejrzanych wiadomości e-mail, stron internetowych oraz komunikatów od osób podających się za firmy
– sprawdzaj czy strony WWW są odpowiednio zabezpieczone (najczęściej występuje „kłódka” przy adresie internetowym w górnej części przeglądarki możesz je zobaczyć np. logując się na osobiste konto bankowe )

Bezpieczne zakupy w sieci

Coraz chętniej kupujemy w internecie. W sieci nie ma kolejek, godzin spędzonych na chodzeniu między półkami. Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszusta lub złodzieja. Policja radzi, co zrobić, by dokonanie zakupu było możliwie bezpieczne:

 przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego;
 korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych;
 przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić;
 przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na początku adresu – literki „https”. Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze;
 gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność;
 otrzymując ofertę e-mailem, nie korzystajmy z linków – na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy;
 zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi;
 kupując używany telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są często bez ładowarki i dokumentacji;
 jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

-Pamiętaj! Cyberprzestępcy inaczej oszuści internetowi podobnie jak w realnym życiu wykorzystują nieuwagę, pośpiech, niewiedzę oraz naiwność ludzką. Internet tak jak każde inne miejsce nie powinien zwalniać z czujności i zachowania zdrowego rozsądku. W przypadkach, gdy doszło do oszustwa zgłoś się jak najszybciej do administratorów strony oraz poinformuj Policję! – informuje  mł. asp. Wojciech Chrostowski ,Zespół Komunikacji Społecznej KMP Toruń.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker