Aktualności

W Bydgoszczy powstaną bloki BTBS z mieszkaniami dedykowanymi seniorom 60 plus

Mieszkania bez barier architektonicznych, komfortowe warunki dla osób z niepełnosprawnością ruchową i zagospodarowana część wspólna. To wszystko powstanie w ramach pilotażowej inwestycji Bydgoskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, która skierowana jest do osób powyżej 60 roku życia.  Dla tych inwestycji, rozważa się lokalizacje przy ul. Zygmunta Augusta, ul. Czarna Droga i w Fordonie.

 Przy ul. Jasnej 33 jako pierwszy powstanie budynek mieszkalny z rozszerzoną funkcją rekreacyjno-integrującą. Będzie przeznaczony dla osób w wieku senioralnym chcących mieszkać spokojnie i wygodnie. Będzie on całkowicie przystosowany do potrzeb osób nie w pełni sprawnych. W przyziemiu zlokalizowane będzie wejście główne i wjazd do hali garażowej, wszystko po to, aby jak najbardziej ułatwić poruszanie się osobom z niepełnosprawnością ruchową. Budynek będzie liczył 5 kondygnacji, niepodpiwniczony z funkcją rekreacyjną i tarasem widokowym na ostatniej kondygnacji. Na I, II i III piętrze dostępne będą mieszkania 1,2 i 3 pokojowe o powierzchni 30, 45 i 68m2. Łącznie planowane jest wybudowanie 12 mieszkań.
 

Budynek będzie wyposażony w szereg udogodnień dla seniorów takich jak m.in. większe łazienki, które przystosowane będą do potrzeb osób niepełnosprawnych, podświetlane listwy podłogowe z czujnikiem ruchu. Na korytarzach zostaną zamontowane uchwyty, które ułatwią poruszanie się osobom z niepełnosprawnością ruchową. Ponadto, odpowiednią kolorystyką zostanie wyraźnie zaznaczona identyfikacja poszczególnych kondygnacji, zastosowane też będzie mocniejsze oświetlenie.

 

Na ostatnim piętrze planowane jest utworzenie sali spotkań dla mieszkańców. Będzie ona też wykorzystywana jako punkt rehabilitacyjny czy gabinet masażu. Jakie warunki trzeba spełnić, by móc przeprowadzić się do takiego domu dla seniora? Wystarczy mieć powyżej 60 lat  i wpłacić 40% wartości mieszkania. Pierwsi mieszkańcy będą mogli się wprowadzić w 2020 roku.

Kolejne mieszkania BTBS z przeznaczeniem dla seniorów powstaną w przyszłej realizacji mieszkaniowej przy ul. Rycerskiej 11. Obie inwestycje będą prowadzone w formule tbs, z partycypacją, na wynajem.

Jednocześnie przewiduje się budowę mieszkań dla seniorów i osób niepełnosprawnych w drugiej formule. Pozwoli ona na pozyskanie mieszkań przystosowanych dla osób starszych, w tym dla seniorów aktualnie zajmujących komunalne mieszkania nieprzystosowane do ich potrzeb, wieku i sprawności.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker