Styl życia

Koła Gospodyń Wiejskich z woj. kujawsko-pomorskiego promują regionalne produkty

Koła Gospodyń Wiejskich z woj. kujawsko-pomorskiego zakwalifikowały się do udziału w projekcie pn. „Lokalnie, regionalnie i tradycyjnie – wiem co zjem”. Projekt jest realizowanej przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej wspólnie z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego, w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z Bronisławki, Kaniewa i Tucholi wzięły udział w dwudniowych warsztatach kulinarnych, realizowanych w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów. Podczas części teoretycznej uczestniczki dowiedziały się m.in., jak wyszukiwać i promować lokalne produkty. Poznały również  krajowe i unijne systemy jakości żywności oraz zasady wprowadzenia do obrotu żywności regionalnej i lokalnej

 Członkinie Kół Gospodyń Wiejskich zaprezentowały swoje potrawy i poznały przepisy na dania, wśród których znalazły się, m.in żur z rybami bałtyckimi.  Warsztaty to doskonała okazja dla członkiń Kół Gospodyń Wiejskich, aby poszerzyć swoją wiedzę z zakresu unijnych i krajowych systemów jakości żywności, dziedzictwa kulinarnego swojego regionu oraz dowiedzieć się, jak wyszukiwać, identyfikować i promować lokalne produkty.

Podczas szkoleń uczestniczki poznają również zasady funkcjonowania krótkich łańcuchów żywności, możliwości legalnej sprzedaży lokalnej żywności w ramach sprzedaży i dostaw bezpośrednich. W ten sposób chcemy zachęcić je nie tylko do wykorzystywania w polskiej kuchni produktów żywnościowych od lokalnych producentów i rolników, ale także promowania sprzedaży bezpośredniej – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. W dalszym etapie projektu Koła Gospodyń Wiejskich podzielą się wiedzą zdobytą podczas warsztatów oraz będą promować dziedzictwo kulturowe swojego regionu.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker