Na sygnale

Nowa formą oszustw internetowych

Bydgoscy policjanci ostrzegają przed nową formą oszustw internetowych. Pieniądze zgromadzone na koncie straciły osoby, które na portalu internetowym wystawiły do sprzedaży różne przedmioty. Podczas kontaktu z rzekomym kupującym przekazały dane do konta i w ten sposób zostały oszukane. Zachowajmy czujność korzystając z internetowych portali sprzedażowych.

Policjanci z bydgoskiego Śródmieścia prowadzą kilkanaście spraw dotyczących oszustw dokonanych za pośrednictwem jednego z portali internetowych. Oszuści podstępem wchodzą w posiadanie informacji dotyczących rachunków bankowych, co umożliwia dokonanie transakcji, które za ich pośrednictwem obciążyły wiele rachunków bankowych osób pokrzywdzonych.

Z prowadzonych przez policjantów spraw, wynika że sprawca kontaktuje się z osobami, które mają wystawione różne artykuły na znanym portalu internetowym i wyraża zainteresowanie ich kupnem. Kontakt ze strony „rzekomego kupującego” następuje poprzez jeden z komunikatorów.

Każdorazowo widoczny jest inny numer telefonu, który przypisany jest do różnych operatorów, również zagranicznych. Następnie oszust decyduje się kupić przedmioty i po ustaleniu kwoty oznajmia, że na portalu możliwa jest wysyłka towaru. W związku z powyższym proponuje wysyłkę przez portal i przesyła screen z fałszywymi informacjami jak to zrobić celem zapłacenia za przedmiotowe towary. W tej wersji rzekomy kupujący wysyła sprzedawcy indywidualny link, który łudząco przypomina link do portalu sprzedażowego np. celem odbioru pieniędzy. W przedmiotowym linku każdorazowo wymagane jest wpisanie danych sprzedającego: imię i nazwisko, nr karty płatniczej i jej data ważności, kod CVV oraz saldo rachunku bankowego. W związku z czym nieświadomy sprzedający po dobrowolnym wpisaniu powyższych danych ze swojej karty płatniczej powoduje, że z jego rachunku bankowego dokonywana jest transakcja, zazwyczaj na kwotę podanego salda, akceptowana przez niego kodem sms. Do wypłat dochodzi głównie za granicą. Osoby pokrzywdzone dopiero po fakcie zorientowały się, że zamiast otrzymać pieniądze to zostały im one skradzione z konta.

Pamiętajmy zatem ostrożność, czujność i metoda ograniczonego zaufania pozwolą nam uniknąć problemów i nie stać się kolejną ofiarą oszusta!

Autor: na podstawie infor. sierż. szt. Pawła Bratz/ KP Bydgoszcz-Śródmieście
Publikacja: podkom. Lidia Kowalska

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker