Na sygnale

Sąd w Bydgoszczy zasądził zwrot kosztów badania laboratoryjnego próbki popiołu

Sąd orzekł grzywnę w wysokości 500 zł za popełnione wykroczenie oraz dodatkowo zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego w wysokości 150 zł oraz zwrot kosztów badania laboratoryjnego próbki popiołu w wysokości 553,50 zł. Sprawca wykroczenia musi zatem zapłacić łącznie 1 203,50 zł.

Jest to koszt znacznie przekraczający zakup 1 tony węgla.Kontrole palenisk domowych należą do codziennych zadań wykonywanych przez bydgoskich strażników miejskich. Podczas tych kontroli funkcjonariusze ustalają, czy doszło do popełnienia wykroczenia, polegającego na spalaniu odpadów.

W sporadycznych przypadkach, gdy pojawiają się uzasadnione wątpliwości, strażnicy decydują się na pobranie próbek popiołu, które są następnie przekazywane do Centralnego Laboratorium Pomiarowo – Badawczego. Dopiero otrzymana ekspertyza wskazuje jednoznaczne, czy doszło do spalania odpadów. W 2018 roku strażnicy pobrali łącznie 8 próbek popiołu, z czego w czterech przypadkach stosowne ekspertyzy potwierdziły spalanie odpadów w paleniskach domowych.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker