Aktualności

Cichy zabójca atakuje

Najczęstszą przyczyną zatruć czadem jest niepełne spalanie. Ostrzeżenie strażaków kierowane jest głównie do mieszkańców domów w Starym Fordonie.

Do zatruć czadem dochodzi najczęściej gdy okna są szczelnie zamknięte. Przyczyną zatrucia może być również brak odpowiedniej wentylacji. Czad może się wydobywać zarówno ze zwykłych pieców jak i gazowych junkersów. Ostatnio cichy zabójca podtruł młode małżeństwo z dwójką dzieci. Tym razem na szczęście skończyło się na kilkudniowym pobycie w szpitalu.

Przypominam prostą zasadę. Tyle spalin wypłynie na zewnątrz, ile świeżego powietrza napłynie do wewnątrz pomieszczenia. Aby zapobiec zagrożeniu trzeba regularnie sprawdzać prawidłowość działania wewnętrznych instalacji gazowych, przewodów kominowych i wentylacyjnych. Przewody kominowe powinny być czyszczone co najmniej cztery razy w roku. Warto też zainwestować w elektroniczne czujki w pomieszczeniach, gdzie pracują urządzenia gazowe. Jeżeli poczujemy duszności i zawroty głowy, jest to sygnał że dzieje się coś złego. Jeśli mamy wymioty, przyspieszone bicie serca i kłopoty z oddychaniem powinniśmy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie i wezwać straż pożarną – radzi rzecznik Straży Pożarnej

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker