Aktualności

Koniec remontu śluzy Brdyujście.

Zabytkowa budowla będzie pełnić funkcje dydaktyczno-ekspozycyjne. Koszt inwestycji wyniósł 6 mln zł. Zakończenie prac remontowych na śluzie Brdyujście planowane jest na 20 listopada.

Obecnie trwają prace nad umacnianiem dna i remont mostu  technicznego nad śluzą. Wyciągana jest  również tymczasowa gródź w awanporcie dolnym. Do wykonania zostało jeszcze zagospodarowanie terenu i prace wykończeniowe. Śluzę w Brdyujściu  zbudowano w 1879 roku. Obiekt był w bardzo złym stanie technicznym. Został zamknięty w 2000 roku. Starą komorę łączącą Brdę z Wisłą zastąpił nowoczesny obiekt obok toru regatowego.

W ubiegłym roku rozpoczął się remont zabytkowej budowli hydrotechnicznej. Śluza została zabezpieczona z pozostawieniem zabytkowych ceglanych murów. Wyposażenie technologiczne umożliwi prezentacje funkcji technologicznych budowli pierwotnej. Odnowiono także dwie maszynownie oraz sterownie. Jeden z pawilonów maszynowni po lewej stronie śluzy przystosowano do celów dydaktyczno-ekspozycyjnych.  Zadanie jest częścią projektu pod nazwą „Bydgoski Węzeł Wodny” .

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker