Aktualności

– Autobus nr 40 wozi głównie powietrze – mówią ci, którzy nim jechali z Fordonu do Ostromecka

Autobus nr 40 na trasie Fordon-Ostromecko na razie bez tłumu pasażerów. - Trzeba było przedłużyć linię do Dąbrowy Chełmińskiej, to ludzie by korzystali - słychać opinie.

Od 1 marca 2024r., przypominamy, autobus linii 40 kursuje na wydłużonej trasie. Jego punkty startowe (zarazem mety) znajdują się w Nowym Fordonie na Przylesiu (przystanek P+R) i w Ostromecku w gminie Dąbrowa Chełmińska. Od bieżącego miesiąca A40 jeździ przez cały rok, a nie – jak dotychczas – sezonowo. Ponadto kursuje i w weekendy (jak do tej pory), i w dni powszednie, co stanowi nowość.

Mieszkańcy gminy Dąbrowa Chełmińska domagali się przedłużenia trasy „czterdziestki” właśnie do Dąbrowy. Wójt nie dał się przekonać, radni z gminy także nie wsłuchali się w głos tłumu, mówiącego o wykluczeniu transportowym. W 2024 roku gmina Dąbrowa Chełmińska miałaby dopłacić 400 tys. zł do utrzymania linii międzygminnej nr 40 z Ostromecka do Fordonu. Zgodnie z szacunkami Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy z wiosny 2023 roku, gdyby podmiejska gmina zdecydowała się na wybór dłuższej trasy, a więc do Dąbrowy, zapłaciłaby ok. 200 tys. zł więcej.

– Tego jednak nie zrobiła i w efekcie autobus nr 40 jeździ prawie pusty – twierdzą mieszkańcy gminy, którzy nim już podróżowali. – Jechaliśmy we wtorek po godz. 7:00 z Ostromecka, było niespełna 10 pasażerów. Było do przewidzenia, że mało kto zechce jechać do albo z Ostromecka wcześnie rano w dzień roboczy, tym bardziej, że na trasie kursują pekaesy i prywatny przewoźnik. Z autobusu do Bydgoszczy korzysta może 5 procent mieszkańców Ostromecka i Strzyżawy. Pozostali m.in. w Czarżu, Czemlewie, Boluminku i Wałdowie Królewskim nadal czekają na połączenie z miastem. Chodzi nam o przedłużenie linii, ponieważ jedynie to pomogłoby mieszkańcom okolicznych miejscowości w gminie dostać się do Bydgoszczy. Na razie, z tego, co widzimy, autobus nr 40 wozi głównie powietrze. Czekamy na kolejny ruch włodarzy Dąbrowy. Oby tym razem korzystny dla mieszkańców.

Komentarze

Powiązane artykuły

3 Komentarzy

  1. Przedłużenie linii do Dąbrowy nie pomoże dopóki autobus nie zmieni trasy przejazdu.
    Ludzie chcą szybko dostać się do miasta, a nie zwiedzać stary Fordon, Styki, ,Swobodną, Niepodległości….. i marnować swój czas. Autobus powinien jak najkrótszą trasą docierać na węzeł przesiadkowy tramwaj/autobus miejski/pociąg, i tylko wtedy miało by to sens.

    1. Zgadzam się 🙂 Jestem z fordonu i nie potrzebuje autobusu do ostromecka. Rowerek i jest elegancko 🙂
      Bardziej sie przyda ludziom , którzy dojezdzaja do pracy w Bydgoszczy.

  2. Przedłużenie linii do Dąbrowy będzie korzystne, zważywszy na liczną liczbę osób zamieszkujących tę część. Dodatkowo, ustanowienie punktu przesiadkowego, na przykład przy Dworcu PKP Dąbrowa Chełmińska, zwiększy atrakcyjność tego połączenia, co zapewni większą liczbę pasażerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker