Aktualności

Dzień Bezpiecznego Kierowcy

Dziś Dzień Bezpiecznego Kierowcy – to dobry moment na rachunek sumienia i odpowiedź na pytanie czy ja mogę o sobie powiedzieć, że jestem bezpiecznym kierowcą? To także kolejna okazja do zwrócenia uwagi kierowców na potrzebę bezpiecznej i ostrożnej jazdy.

Wystarczy sekunda

Sekunda. Może mniej. I nagle świat świat staje na głowie. Śmierć. Tragedia rodziny ofiary. Pozbawienie wolności sprawcy. Tragedia jego rodziny. Jedna sekunda przez którą cierpi mnóstwo osób. Śmierć i obrażenia na drodze to zdarzenia nagłe, gwałtowne i z pewnością traumatyczne. Ich wpływ pozostaje długotrwały, czasem nieprzemijający, a ciężar smutku i cierpienia, z którym boryka się ogromna liczba osób jest tym większy, że znaczna część ofiar to ludzie młodzi. Jednym z ważnych aspektów jest również to, że wielu zdarzeniom można zapobiec.

Konsekwencje brawury oraz braku odpowiedzialności

Główne przyczyny wypadków to nieustąpienie pierwszeństwa, niedostosowanie prędkości i nieprawidłowe wyprzedzanie. Wciąż zbyt dużo kierowców prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, co stanowi przestępstwo z artykułu 178 Kodeksu Karnego.

Przyczyną wielu wypadków są także drobne grzechy kierowców: rozmowa przez telefon, pisanie smsa. Ta z pozoru niewinna czynność czasem wystarczy, by odwrócić uwagę na sekundę. Tą decydującą sekundę, po której nie ma już odwrotu. Za więzienne mury trafiają nie tylko osoby, które prowadziły pod wpływem alkoholu. Są też tacy, którzy spowodowali tragiczny w skutkach wypadek przekraczając dozwoloną prędkość.

Św. Krzysztof – patron kierowców

„Brawura, lekkomyślność, lekceważenie przepisów ruchu drogowego to z pewnością elementy, które istotnie wpływają na bezpieczeństwo. Bądźmy zatem odpowiedzialni na drodze. Apelujemy o rozsądek oraz rozwagę na drodze. Kształtujmy świadomość i przeciwdziałajmy zachowaniom niepożądanym, bo w konsekwencji możemy zderzyć się z rzeczywistością więzienną, która jest nieuchronnym następstwem brawury oraz braku odpowiedzialności, rozsądku, szacunku dla prawa i dla życia ludzkiego – następstwem przestępstwa i karą za jego popełnienie” – mówi kpt. Agnieszka Wollmann, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Bydgoszczy.

„Szanuj zasady, chroń życie” – lekcje edukacji za więziennym murem

„Nie w szkolnej ławce, ale w placówce penitencjarnej w Bydgoszczy i Gdańsku. Nie tylko zasady i przepisy, ale także rozmowa ze skazanym za przestępstwo komunikacyjne. Tak wyglądały spotkania edukacyjne zorganizowane w ostatnim czasie na terenie Oddziału Zewnętrznego w Bydgoszczy-Fordonie oraz Oddziału Zewnętrznego w Gdańsku-Przeróbce, w których uczestniczyło kilkudziesięciu uczniów szkół – przyszłych kierowców” – dodaje kpt. Wollmann.

„Spotkania zostały przeprowadzone w ramach nowego projektu „Szanuj zasady, chroń życie”, który realizowany jest wspólnie przez Inspekcję Transportu Drogowego i Służbę Więzienną w placówkach penitencjarnych na terenie całego kraju. Głównym celem projektu jest ograniczenie liczby wypadków z udziałem młodych kierowców, a także wskazanie młodym ludziom konsekwencji ich decyzji i wyborów, które mogą mieć bezpośredni wpływ na życie wielu ludzi oraz uświadomienie, że jedna nieprzemyślana decyzja może skończyć się karą więzienia” – informuje kpt. Agnieszka Wollmann.

Więzienie samo w sobie może być czymś nienamacalnym, odległym, nierealnym – znanym tylko z filmów. Mogłoby się wydawać, że przekroczenie murów więzienia dotyka tylko osoby ze skrajnie patologicznych środowisk, osoby uzależnione, z wysokim stopniem demoralizacji, za wysoce szkodliwe czyny społeczne, a przede wszystkim nie dotyczy osób młodych.

Nic bardziej mylnego. Niestety młodych osób w zakładach karnych nie brakuje – czasami ich pobyt to konsekwencja brawury, nieodpowiedzialności i lekkomyślności.

Aktualnie w jednostkach penitencjarnych w całej Polsce przebywa ok. 6,5 tys. osadzonych skazanych za przestępstwa w ruchu drogowym. W tym ok. 5 tys. to osoby skazane za prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Tysiąc z nich spowodowało wypadek ze skutkiem śmiertelnym lub uszczerbkiem na zdrowiu osób postronnych.

To właśnie do przyszłych młodych kierowców kierowany jest projekt.

Oddziaływania wobec sprawców przestępstw drogowych w jednostkach okręgu bydgoskiego

Służba Więzienna podejmuje także szereg działań psychokorekcyjnych i edukacyjnych dla sprawców przestępstw drogowych. W jednostkach penitencjarnych okręgu bydgoskiego prowadzone są także prelekcje z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych, spotów filmowych, które zmuszają osadzonych do refleksji. Ich celem jest uzmysłowienie, że tragedia może dotknąć każdego z nas, wystarczy bowiem ułamek sekundy, chwila nieuwagi, jedna nieprzemyślana decyzja, która zmienia całe życie” – dodaje kpt. Wollmann.

W jednostkach penitencjarnych podległych Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Bydgoszczy prowadzone są m. in. takie programy psychokorekcyjne dla sprawców przestępstw drogowych jak: „Prosta droga”, „Piłeś, nie jedź!”, „Prosta droga – stop promilom”, „Włącz myślenie”, „Trzeźwi na drodze”, „Hiob”, „Bezpieczny kierowca”, „Wozisz życie” oraz „Świadomy kierowca”.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker