Aktualności

Bezdomni na klatkach schodowych. „Poprosił o pieniądze. Gdy nie dałam, to załatwił się na półpiętrze”

Bezdomni nie chcą iść do schroniska, bo zazwyczaj mają problem alkoholowy. Wolą koczować na klatkach schodowych. Niektórzy zostawiają po sobie "pamiątki".

Mieszkanka osiedla Bajka mówi: – Po gwiazdce dwóch bezdomnych chodziło w naszym bloku od drzwi do drzwi. To ci, którzy czasem kręcą się koło Kauflandu albo Carrefoura. Panowie prosili o parę złotych niby na coś do jedzenia. Pieniędzy nie dałam. Nie miałam pewności, że bezdomni kupią chleb, a nie piwo. Zaproponowałam im parę rzeczy, które zostały ze świąt, w tym sałatkę, smażone ryby i ciasto, chleb też, jeszcze sok w kartonie. Wzięli pełną reklamówkę, ale po minach było widać, że nie o to im chodziło.

Nazajutrz rano kobieta wyszła z domu. Na skrzynkach pocztowych zauważyła prowiant, przekazany bezdomnym dzień wcześniej. – Nie skreślam żadnego człowieka. Przykre jednak, że nie potrafili docenić pomocy. Wcześniej nie dawałam bezdomnym pieniędzy, a od teraz już nawet żywności im nie podaruję – kwituje.

Kłopot sprawiają też bezdomni, koczujący na klatkach schodowych. To przeważnie ci, co unikają schroniska, bo w schronisku picie alkoholu zakazane. – Pół biedy, jak tylko przenocują w bloku, chociaż brzydki zapach unosi się jeszcze długo po nich – zaznacza fordonianka. – Gorzej, jeśli zostawią po sobie „niespodzianki”, czyli załatwią się na klatce. Tak niekiedy się dzieje, jak bezdomny prosi o pieniądze, a ich nie dostanie. Wtedy się na swój sposób mści.

W Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej problem jest znany. – Przy wielu drzwiach wejściowych są specjalne blaszki, montowane w okolicach zamka. Mają one chronić drzwi przed podważeniem i wtargnięciem niepowołanych osób. Nie mamy natomiast fizycznej możliwości zabezpieczenia klatki w sytuacjach, gdy np. drzwi nie zostaną domknięte lub ktoś obcy zna kod.

Dzielnicowego lub straż miejską warto powiadomić o nieproszonych gościach. Jeśli bezdomny zostawił po sobie brud na klatce schodowej, należy zgłosić to administracji albo bezpośrednio osobie sprzątającej.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker