Aktualności

Trzy miesiące potrwają prace konserwacyjne Wiaduktów Warszawskich

Wiadukty Warszawskie wzmocnione są ośmioma podporami

Trzy miesiące potrwają prace konserwacyjne i naprawcze Wiaduktów Warszawskich.  Pozwoli to na funkcjonowanie obiektów jeszcze przez kilka lat. Wszystkie roboty będą odbywać się po wiaduktami.  Nie będą miały wpływu na ruch pojazdów. Przewidziano, że nowe obiekty powstaną w latach 2026-2029. Szacowany koszt przedsięwzięcia to około 200 mln zł.

Podpisana została już umowa z firmą Kormost na konserwację i naprawę wiaduktów w trybie „Projektuj i buduj”. Koszt przedsięwzięcia to prawie 930 tys. zł. Prace projektowe i budowlane będą obywać się pod nadzorem Zarządu Dróg Miejskich w Bydgoszczy i zespołu ekspertów.

W pierwszej połowie roku pod wiaduktami w ciągu ul. Fordońskiej ustawionych zostało osiem podpór, co kosztowało ponad 1,5 mln zł. Podpory pozwoliły na przywrócenie ruchu na wszystkich pasach jezdni. Wcześniej ruch był ograniczony do jednego pasa w każdą stronę. Obecnie prędkość pojazdów jest ograniczona do 30 km/h. Samochody ciężarowe mogą poruszać się tylko prawymi pasami jezdni.

ZDMiKP przygotował już wstępny harmonogram dalszych działań w zakresie rozbiórki i budowy nowych wiaduktów. 
Wiadukty Warszawskie to dwa obiekty o długości 430 i 436 m, które oddano do użytku w roku 1973 r. Wybudowano je w oparciu o prefabrykowane belki strunobetonowe typu korytkowego, które okazały się być jednym z najbardziej nietrwałych i awaryjnych systemów budownictwa mostowego. 

Kilkanaście lat temu konstrukcja wiaduktów została poddana remontowi, ponieważ już wtedy nosiła znamiona zbyt intensywnego użytkowania i postępującej degradacji. Remont przywrócił funkcjonalność zniszczonej konstrukcji, ale przez następne lata postępowała degradacji poszczególnych elementów.
 

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker