Aktualności

Rewitalizacja Starego Fordonu

Rewitalizacja Rynku pochłonie 6 mln zł.

Kontynuowane są prace przy rewitalizacji Rynku i ulic w Starym Fordonie. W ostatnich dniach przesunięto pomnik i natrafiono na kolejne odkrycia archeologiczne. Do ułożenia nowego bruku przygotowano ulice Zakładową i A. Frycza Modrzewskiego. Wzmacniana jest skarpa, która przylega do ul. Promenada.

Pomnik stojący na Rynku w Starym Fordonie upamiętnia mieszkańców Fordonu poległych i pomordowanych w latach 1939-1945. Powstał w 1959 roku. Ma formę stojącego prostopadłościanu. Zbudowano go z płyty i bloków kamiennych wykonanych z piaskowca. Zgodnie z projektem rewitalizacji został przesunięty o ok. 14 metrów bliżej kościoła. Wkrótce 5-metrowy obelisk będzie poddany renowacji. Po przenosinach tworzy całość wraz ze ścianą kościoła św. Mikołaja, gdzie męczeńską śmierć ponieśli burmistrz i mieszkańcy miasta.

W miejscu pomnika wybudowana zostanie fontanna. Będzie miała ona formę płytkiej, 5-centymetrowej niecki. Poziom płyty rynku i niecki będą połączone. Rozwiązanie to umożliwi, korzystanie z całej powierzchni placu przy wyłączonych dyszach lub wypełnienie pola całej niecki wodą. Na nowej płycie Rynku pojawią się też stylowe latarnie, ławki dużo zieleni oraz szereg innych rozwiązań podnoszących estetykę tego miejsca.W czasie prac dokonywane są kolejne odkrycia archeologiczne. Natrafiono m.in. na pozostałości po cmentarzu, grób popielnicowy sprzed 2500 lat, fragmenty ceramiki, monety i szczątki zwierząt domowych.  Fordon przez lata funkcjonował jako osobne miasteczko, dopiero w 1973 roku został włączony do Bydgoszczy. Do tego czasu ścisłe centrum Fordonu był zlokalizowane bliżej budynku obecnej synagogi. Dzisiejszy kościół na rynku z odkrywanym właśnie cmentarzem, znajdował się już na obrzeżach Fordonu.

Kontynuowane są również prace przy sąsiednich uliczkach. Zakładowa i Frycza-Modrzewskiego (prowadząca do budowanego nabrzeża) otrzymały już nową konstrukcję. Wykonawca rozpoczął już na pierwszych odcinkach układanie kamiennej kostki. Zaawansowane prace prowadzone są również na ul. Rybaki oraz przy ul. Promenada. Przy tej ostatniej ulicy konieczne jest umocnienie skarpy, która przylegać będzie do spacerowego traktu.

Na przebudowa przyległych ulic oraz urządzenie terenów zieleni wraz z obiektami sportowo-rekreacyjnymi zabezpieczyliśmy kolejne 25 mln zł.

 

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker