Aktualności

Rewitalizacja Starego Fordonu.

Ratusz zwiększył budżet na ważną część rewitalizacji Starego Fordonu. Pozwoli to rozstrzygnąć przetarg na kompleksową rewitalizację uliczek i terenów zielonych pomiędzy ulicą Bydgoską i brzegiem Wisły. Inwestycja pochłonie około 25 mln zł. W jej ramach zbudowany zostanie  też skatepark, pumptruck, plac zabaw, ścianki wspinaczkowe i boisko do siatkówki plażowej. Trwa szereg innych inwestycji, które przywracają blask Staremu Fordonowi.

Rewitalizacja terenów zielonych wraz z historycznym układem ulic pomiędzy ul. Bydgoską i brzegiem Wisły to jeden z najważniejszych elementów rewitalizacji tej części miasta. Z końcem ubiegłego roku ogłoszony został przetarg. Do rozstrzygnięcia postępowania konieczne okazało się zwiększenie środków na ten cel o 3,4 mln zł. W środę (26 lutego) wniosek o zmianę budżetu zaakceptowała Rada Miasta.

– To ważna decyzja dla mieszkańców tej części Bydgoszczy – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. –  Bez zagospodarowanych nabrzeży nie moglibyśmy mówić o pełnej rewitalizacji, na którą Stary Fordon czekał od kilkudziesięciu lat. Dzięki naszym działaniom to dawne miasto będące dziś częścią Bydgoszczy odzyskuje blask. Cieszę się, że w parze z miejskimi inwestycjami podejmowane są cenne inicjatywy społeczne. Dzięki nim m.in.  popularyzowana jest wielokulturowa historia Fordonu, organizowane są ciekawe wydarzenia kulturalne. W ten sposób szybciej osiągniemy cel. Stary Fordon będzie przyciągał turystów, zachęcał do wypoczynku. Liczę, że będzie też częścią Bydgoszczy, której potencjał docenią też inwestorzy gotowi uzupełniać  zabudowę  i otwierający nowe usługi.

Prace budowlane mają zająć około 2 lat (od podpisania umowy). Roboty będą dzielone na etapy. Wykonawca udzieli 5-letniej gwarancji na wykonane prace. Wcześniej została opracowana niezbędna dokumentacja oraz uzyskano niezbędne pozwolenia. Inwestycja będzie finansowana z wykorzystaniem europejskich środków na Gminny Program Rewitalizacji.       

Estetycznego i kameralnego charakteru nabierze szereg uliczek położonych pomiędzy brzegiem Wisły i ulicą Bydgoską. Przygotowana wcześniej dokumentacja projektowa zakłada budowę i przebudowę następujących ulic:

 • Promenada (przebudowa istniejącego odcinka od ul. Nad Wisłą do Filomatów wraz z jej przedłużeniem w kierunku wschodnim aż do wału przeciwpowodziowego w rejonie ulicy Rybaki),
 • Filomatów (wraz z zejściem na ul. Promenada),
 • Zakładowa,
 • Nad Wisłą,
 • A. Frycza Modrzewskiego (do budowanego umocnionego nabrzeża),
 • odcinek ul. Kapeluszników (od ulicy Sikorskiego w kierunku Wisły),
 • Rybaki (część północna).

Na nawierzchniach tych ulic będą stosowane kamienne kostki oraz chodnikowe płyty. Warto podkreślić, że wykorzystamy między innymi granitową kostkę, która pozostała po remontach ul. Bydgoskiej oraz Starego Rynku. Projekt zakłada również budowę i przebudowę wszelkiej infrastruktury technicznej występującej w pasach drogowych oraz na terenach rekreacyjnych.

Zieleń i rekreacja

W pasie zieleni nad Wisłą lokowana będzie infrastruktura rekreacyjna. Powstaną tam m.in.: skatepark, tor dla rowerzystów, plac zabaw, ścianka do wspinaczki, boisko do siatkówki plażowej, plac ćwiczeń. Na cele rekreacyjne przebudowane będzie też podwórko przy ul. Sikorskiego 2. Projekt zakłada dużą liczbę nasadzeń drzew i krzewów oraz budowę ścieżek dydaktycznych na terenach o dużej wartości przyrodniczej. Wszystkie rozwiązania zostały skonsultowane z przedstawicielami mieszkańców. Uwzględniają też maksymalny stopień ochrony środowiska naturalnego.

Duży plac budowy

W Starym Fordonie uruchomionych zostało wcześniej szereg innych inwestycji związanych z rewitalizacją. Wśród nich są:

 • Przebudowa Rynku (wykonawca kończy prace projektowe i przygotowuje się do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę)
 • Budowa umocnionego nabrzeża (trwają zaawansowane prace budowlane)
 • Remonty 7 kamienic (trwają zaawansowane prace budowlane)
 • Modernizacja ul. Bydgoskiej wraz z ulicami bocznymi: Przy Bożnicy, Góralska, Piekary (zakończona)
 • Budowa ul. Celnej (zakończona)

 

Wiele zadań jest co roku realizowanych również w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski. Warto podkreślić, że rewitalizację uzupełniają projekty mieszkańców oraz ich stowarzyszenia. Wśród nich są między innymi spacery, koncerty, warsztaty oraz cykliczne Święto Starego Fordonu. 

Warto dodać, że z końcem ubiegłego roku Bydgoszcz zdobyła też unijne dofinansowanie na inwestycję związaną z budową nabrzeża. Wsparcie z europejskich środków to, 4,4 mln, a wartość całej inwestycji to około 7,6 mln zł. Wcześniej unijne wsparcie zabezpieczyliśmy na trwający przetarg na tereny zielone i uliczki oraz remonty kamienic (łącznie ponad 12 mln zł). 

Opracowanie na podst. Urzędu Miasta Bydgoszczy

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker