Aktualności

Czy fordońskie gołębie są ”latającymi szczurami” ? Zapraszamy do dyskusji

Ptaki te brudzą i niszczą, balkony i ławki bo ich guano jest silnie żrące

Wraz ze wzrostem liczby osób dokarmiających gołębie, przyrasta też kłopotów. Na osiedlu  Przylesie, koło bloku przy ul. gen. Fieldorfa „Nila” znajduje się „ptasia stołówka”.  Setki gołębi od rana do wieczora okupują ten teren. Ktoś wysypuje im  tu regularnie karmę.

Ptaki nie boją się ludzi i przejeżdżających samochodów. Jednak  bezpośredni kontakt z gołębiami i ich odchodami  grozi zarażeniem chorobami odzwierzęcymi. Ornitoza to choroba, która atakuje narządy wewnętrzne człowieka.  Szerzy się drogą kropelkową. Dostaje do organizmu człowieka przez wdychanie powietrza, zawierającego drobiny wysuszonego kału.  Aspergiloza często dziesiątkuje stada gołębi. W przypadku obniżonej odporności może zaatakować u człowieka płuca, nerki i mózg. Można zarazić się jeszcze salmonellozą, robaczycą, boreliozą.  Ptaki  przekazują nam również pasożyty, m.in. obrzeżki.

Gołębie są utrapieniem zarządców nieruchomości i właścicieli balkonów i parapetów.  Ich guano jest silnie żrące.

Zasadne jest więc pytanie: dokarmiać  w Fordonie, nawet latem, te sympatyczne ptaki , czy raczej niech same sobie szukają pokarmu w innej okolicy?

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker