Aktualności

W Bydgoszczy można podziwiać jedyny w świecie ponad 100-letni jaz walcowy na Brdzie

Mało kto z mieszkańców Fordonu wie, że w Czersku Polskim przy Torze Regatowym w Brdyujściu działa ponad 100-letni jaz walcowy.

Obecnie. działają w tym miejscu 3 elektrownie o łącznej mocy 945 kW. Chronią również zabytkowy jaz walcowy, odciążając go poprzez przejęcie w normalnych warunkach całego przepływu rzeki. Jaz walcowy to urządzenie hydrotechniczne służące piętrzeniu wody na rzekach i kanałach. Stopień piętrzenia jest większy niż w przypadku jazów iglicowych. Jest najstarszym w Polsce i drugim na świecie jazem rodzaju walcowego. Posiada jednoprzęsłową konstrukcję betonową o szerokości 22 m. Zamknięcie stanowi walec stalowy o średnicy 2,5 m, poruszany elektrycznie bądź ręcznie. Podnoszenie i opuszczanie walca realizowane jest z pomocą mechanizmu wyciągowego. Nad jazem poprowadzono pomost operacyjny, wykonany w formie w konstrukcji stalowej, o długości 24,90 m

Poza jazem działa jeszcze w Brdyujściu  elektrownia wodna „Mewatu”. Elektrownia obok wytwarzania energii oczyszcza również mechanicznie wody wpływające z Brdy do Wisły. Przed wlotami do turbin działa system krat i czyszczarek mechanicznych. Poza tym na elektrownia utrzymuje stały poziomu wody w Brdzie. Ochrania  przy okazji zabytkowy jaz walcowy.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker