Aktualności

Idee z wina płynące. Nowy sklep Marka Kondrata w Bydgoszczy

Marek Kondrat oficjalnie otworzył ósmy sklep pod szyldem Kondrat Wina Wybrane. Dlaczego wybrał Bydgoszcz? – Z moich doświadczeń i obserwacji wynika, że bydgoszczanie chętnie odkrywają świat wina. Dlatego nowe miejsce wpisuje się tu idealnie – wyjaśnił kilka dni temu podczas uroczystego otwarcia. Podkreślił przy tym, że kultura winiarska rośnie nie tylko w Bydgoszczy, ale i w całej Polsce.

Marek Kondrat winiarstwem pasjonuje się od lat. Dziś uchodzi za jednego z najbardziej rozpoznawalnych importerów i sprzedawców win w Polsce. Od kilku lat prowadzi projekt Kondrat Wina Wybrane. Gdy otwierał własną firmę, przyświecał mu jeden cel: pomaganie innym w ich własnych wyborach winiarskich. Poprzez rozmowy, degustacje, szkolenia i wyjazdy Marek Kondrat opowiada historię wina na nowo. Jak mówi: udostępnia ten niezwykły świat wszystkim – w sposób atrakcyjny, ale zrozumiały i przystępny.

Z rodzinnej winnicy

Jednym z ważnych elementów projektu jest sieć 8 sklepów Kondrat Wina Wybrane. W kameralnych sklepach-winiarniach Marek Kondrat udowadnia, że specjalistyczny lokal winiarski może być miejscem przyjaznym, które uczy i wspiera w wyborach wina, wyselekcjonowanego dla klientów przez pasjonata i znawcę. Teraz przekonują się o tym także mieszkańcy Bydgoszczy, gdzie w Park Hotel przy ul. Wrocławskiej od sierpnia działa 8. sklep ogólnopolskiej sieci. Marek Kondrat, w towarzystwie gości, uroczyście otworzył go 16 listopada.

Gospodarz sklepu wspominał swoje pierwsze podróże, podczas których wybierał wina. W tym celu najpierw odwiedzał Włochy, Hiszpanię, Portugalię i Francję. – Etykiety z tych krajów stanowią sól kolekcji – przyznał Marek Kondrat. Oprócz tego Kondrat Wina Wybrane to paleta czerwonych, białych i różowych win z Argentyny, Australii, Austrii, Bułgarii, Chile, Niemiec, Nowej Zelandii, Polski, RPA i Węgier. Niektóre pochodzą od dużych, znanych producentów, inne to wina z rodzinną historią. – Z każdą sprzedaną butelką staramy się przekazać idee z wina płynące – mówił Marek Kondrat na oficjalnym otwarciu – i opowiedzieć to, czego sama butelka nie zawiera. Z każdej etykiety patrzy na nas twarz twórcy wina. Podczas wypraw do winnic poznaję ludzi, którzy prowadzą je od pokoleń. Nie raz widziałem małego chłopca siedzącego na kolanach dziadka i poznającego winiarski fach. Od takich ludzi można uczyć się pasji, spokoju, harmonii i radości. Wino symbolizuje te wartości, które my chcemy przekazywać.

Rada Włocha o dobrym winie

Na półkach sklepu w Bydgoszczy stoi ponad 200 tytułów wina. Marek Kondrat podkreśla, że za każdym razem, kiedy do oferty dodaje nowy, wie, skąd pochodzi, kto zaprojektował etykietę, kim są ludzie, którzy doglądali winogron. To jest dla niego kwintesencją podróży po całym świecie i spotkań z winiarzami. Bogatą wiedzę o winach mają również pracownicy sklepu, którzy doradzają i edukują klientów. Podobnie jak przeszkoleni kelnerzy z restauracji Park Hotel, w której do posiłku można wypić wino wcześniej kupione w sklepie. – Nie zostawimy przy tym fortuny – zaznacza Katarzyna Dobrzańska, dyrektor hotelu. – Stosunek ceny do jakości to jedna z największych zalet win od Marka Kondrata. 80 procent win z kolekcji kosztuje od 25 do 50 zł. Również Marek Kondrat podkreślał, że dobre wino nie musi być drogie: – Zapytałem kiedyś znanego producenta we Włoszech, jakby lapidarnie określił dobre wino. Powiedział: dobrym winem jest to, które nam smakuje. Trzymajmy się tych słów przy wyborach i dajmy się przekonać, że to trunek wspaniały pod wieloma względami.

 

Misją Marka Kondrata jest popularyzowanie kultury winiarskiej w Polsce nie tylko przez prowadzenie sklepów, ale także przez organizowanie degustacji, podróży i szkoleń winiarskich (warto śledzić oficjalny profil Kondrat Wina Wybrane w Bydgoszczy na Facebooku). Co ciekawe, wśród uczestników wypraw winiarskich, organizowanych w ramach projektu Misja Wino, najliczniejszą reprezentację mają mieszkańcy Bydgoszczy, dlatego otworzenie sklepu właśnie w tym mieście było bardzo ważne dla Marka Kondrata. – Okazało się to strzałem w dziesiątkę, sklep z miesiąca na miesiąc zyskuje na popularności. Dowodem na to były setki osób, które świętowały oficjalne otwarcie, a wcześniej licznie uczestniczyły w organizowanych przez nas spotkaniach i warsztatach – opowiada Katarzyna Dobrzańska.

 

Ukłonem w stronę bydgoszczan jest włoskie czerwone wino z regionu Marche, którego etykieta została zaprojektowana specjalnie dla Park Hotel. W ofercie sklepu Kondrat Wina Wybrane są także akcesoria, książki, zestawy świąteczne i weselne. Nie tylko mieszkańcy Bydgoszczy, ale wszyscy Polacy, chętniej niż kiedyś stawiają wino na weselnych stołach. Zdaniem Marka Kondrata to jeden z niechybnych znaków, że kultura picia wina w Polsce rośnie.

Sklep Kondrat Wina Wybrane w Bydgoszczy jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00, a w soboty 10:00-14:00.

Więcej informacji:

https://www.marekkondrat.pl/
http://www.parkhotel.bydgoszcz.pl/sklep-z-winami-marek-kondrat

 

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker