Aktualności

Konkurencja nam nie straszna – pisze bydgoski taksówkarz

Od połowy listopada w Bydgoszczy działa nowy przewoźnik Taxify. Za pośrednictwem mobilnej aplikacji można zamówić przewóz. Sytuacja ta budzi wiele kontrowersji wśród bydgoskich taksówkarzy.  Oferowane przewozy nie spełniają podstawowych zasad przewozu osób w Polsce.

Aby zostać taksówkarzem trzeba ukończyć kurs taxi.  Na wstępie przechodzi się szkolenie z obowiązujących przepisów przewozu osób i rzeczy. Potem trzeba zaliczyć  podstawy udzielania pierwszej pomocy. Na zakończenie jest test  przepisów ruchu drogowego oraz znajomości topografii miasta. Kurs zwieńczony jest egzaminem w Urzędzie Miasta Bydgoszczy. Kandydaci na kierowców muszą przejść badania psychologiczne oraz lekarskie. Bada nas  okulista, laryngolog, neurolog, lekarz medycyny pracy.

Kolejnymi krokiem jest zakup i wyposażenie samochodu w kasę fiskalną zarejestrowaną i ufiskalnioną w Urzędzie Skarbowym . Taksometru  musi być zalegalizowanego przez Okręgowy Urząd Miar. Samochód musi także przejść dodatkowy przegląd techniczny. Na podstawie wszystkich w/w dokumentów i legalizacji kandydaci na taksówki zakładają działalność gospodarczą. I dopiero wtedy  mogą się ubiegać w Urzędzie Miasta Bydgoszczy o wydanie licencji na przewóz osób taksówką osobową. Wszystkie te czynności wiążą się oczywiście z opłatami.

-Proszę więc porównać zasób dokumentów, badań oraz sprzętu w taksówce z przewoźnikiem Taxify, gdzie kierowca nie posiada nawet podstawowych badań lekarskich na kierowcę. Nie ma też  licencji i sprzętu oraz podstawowego ubezpieczenia które chroni pasażera podczas podróży. Czy można się czuć bezpiecznie u takiego przewoźnika??? Czy o taki luksus i bezpieczeństwo ??? Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego także nie dopuszcza takiej formy przewozu osób.  Jeśli taki sposób działania byłby dopuszczony i legalny ,oraz przede wszystkim zgodny z ustawą o zarobkowym przewozie osób , większość kierowców taksówek bardzo szybko przeszłoby na taka działalność – pisze  Bydgoski Taksówkarz J.J.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker