Styl życia

Jak wyjechać do sanatorium z ZUS? Te warunki musisz spełnić

Wyjazd do sanatorium z ZUS. Tłumaczymy, kto może skorzystać z takiego wyjazdu

Ubezpieczeni, którzy mają problemy ze zdrowiem, mogą skorzystać z wyjazdu do sanatorium. Ośrodki rehabilitacyjne, do których chętnych wysyła ZUS, są w całej Polsce, w tym w miejscowościach uzdrowiskowych. Osoba skierowana do sanatorium z ZUS nie płaci nic za rehabilitację, wyżywienie i zakwaterowanie. Leczenie jest finansowane w całości przez ZUS. On też pokrywa koszty przejazdu do sanatorium i powrotu.

Trzeba jednak spełnić warunki. O wyjazd do sanatorium z ZUS mogą ubiegać się przede wszystkim osoby pracujące, które podlegają chociaż jednemu z ubezpieczeń społecznych, osoby pobierające zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne. Z rehabilitacji może również skorzystać emeryt, ale jedynie wtedy, gdy jeszcze pracuje i ma ubezpieczenie społeczne. Musi jednak istnieć szansa, że po tej rehabilitacji zdrowie mu się polepszy.

Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim, wyjaśnia: – Skierowanie do ośrodka rehabilitacyjnego odbywa się na podstawie orzeczenia o potrzebie rehabilitacji. Wydawane jest przez lekarza orzecznika ZUS lub komisję lekarską. Rehabilitacja może odbywać się w systemie ambulatoryjnym (codzienny dojazd na rehabilitację) albo stacjonarnym (pobyt całodobowy w ośrodku rehabilitacyjnym). W przypadku tej drugiej kuracjusz może spędzić ponad trzy tygodnie na wyjeździe w sanatorium. Tylko w 2022 roku z rehabilitacji leczniczej prowadzonej przez ZUS skorzystało w województwie kujawsko-pomorskim 2,5 tysiąca osób.

Starania o wyjazd do sanatorium należy rozpocząć od wizyty u lekarza prowadzącego, który wypełni wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej. To może być lekarz pierwszego kontaktu albo specjalista. – Następnie wniosek należy złożyć do ZUS-u lub przesłać go za pośrednictwem poczty – dodaje Krystyna Michałek. – A jeśli lekarz wystawi wniosek o rehabilitację w trakcie wystawiania zwolnienia lekarskiego (e-ZLA) na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, to takiego dokumentu nie trzeba zanosić osobiście do ZUS-u, ponieważ lekarz prześle go w formie elektronicznej bezpośrednio do ZUS-u. Do wniosku należy dołączyć dokumentację medyczną z przebiegu leczenia.

Kolejny krok to badanie u lekarza orzecznika ZUS, który oceni czy po rehabilitacji w ośrodku chory ma szansę na odzyskanie zdolności do pracy. Jeśli tak, to lekarz wystawi orzeczenie o celowości przeprowadzenia rehabilitacji leczniczej. Wydaje wówczas zawiadomienie o skierowaniu na kurację leczniczą, które zawierać będzie termin rehabilitacji, adres ośrodka oraz najważniejsze informacje dotyczące organizacji turnusu rehabilitacyjnego w ośrodku. Jeśli dokumentacja medyczna będzie wystarczająca do wydania orzeczenia o potrzebie wyjazdu, ZUS może skierować do sanatorium w tzw. trybie zaocznym. Wówczas bezpośrednie badanie pacjenta przez lekarza orzecznika nie będzie już potrzebne – tłumaczy rzeczniczka.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker