Styl życia

Z okazji 675 urodzin miasta porozmawiają o fortepianach

Z okazji 675 urodzin Bydgoszczy, Miejskie Centrum Kultury zaprasza na specjalny odcinek Rozmów Ostromeckich nagranych w Słupnie, w Pracowni Pianin i Fortepianów. Ich bohaterem będzie Andrzej Włodarczyk, doskonały fachowiec z dziedziny renowacji instrumentów, dzięki któremu zabytkowe fortepiany w Ostromecku zyskały drugie życie. Oglądać będzie można na FB Pałacu Ostromecko oraz emcekowym i ostromeckim kanale YouTube – w niedzielę 18 kwietnia o godz. 16.00.

Tematem tego odcinka będzie odrestaurowany fortepian stołowy firmy Jacob Bernhard Wiszniewski, który jest właśnie poddawany renowacji w Pracowni Włodarczyka. Instrument stanie się kolejnym eksponatem ostromeckiego „Składu Sommerfelda”. W Polsce, poza prywatną kolekcją „Fortepianarium” w Zabrzu, trudno szukać zdatnego do gry fortepianu stołowego. W swojej kolekcji nie posiada takiego instrumentu nawet Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Odrestaurowanie tego instrumentu pozwoli nam zapoznać się z nieczęsto spotykanym brzmieniem fortepianu stołowego z połowy XIX wieku.

Sam fortepian stołowy Wiszniewskiego jest niezwykle ważnym instrumentem w kontekście lokalnej spuścizny kulturowej. J. B. Wiszniewski był bowiem bydgoszczaninem – do 1821 roku prowadził w mieście wytwórnię organów i fortepianów; w późniejszych latach przeniósł swój zakład do Gdańska. Był także jedynym polskim producentem, który zajmował się wytwarzaniem fortepianów stołowych w XIX wieku.

Przypomnijmy:
Dzięki środkom uzyskanym z Urzędu Miasta udało się wyremontować już trzy instrumenty z ostromeckiej kolekcji. Pierwszym z przywróconych do życia instrumentów jest fortepian skrzydłowy Krall & Seidler, który był własnością Zygmunta Noskowskiego, znakomitego polskiego kompozytora. Premiera zrewitalizowanego fortepianu miała miejsce w styczniu 2018 roku w rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Od tego czasu na instrumencie odbywają się recitale, nagrano też na nim płyty.

Drugim jest fortepian Johanna Friedricha Marty. Ostromecki instrument wyposażony jest w dwa dodatkowe rejestry, co niezwykle wzbogaca jego brzmienie – rejestr janczarski i rejestr fagotowy. Na tym fortepianie płytę zarejestrowała Maria Gabryś-Heyke.

Trzecim instrumentem, który poddany został renowacji jest znakomity koncertowy Bechstein, który znajduje się w Pałacu Nowym w Ostromecku.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker