Na sygnale

Dwie bydgoszczanki ofiarami oszustów. Apel do seniorów i ich rodzin

Kliknij, aby polubić InfoFordon.pl na Facebooku
Kliknij, aby polubić czytany artykuł na Facebooku

Sprawcy podszywając się pod policjantów okradli wczoraj dwie bydgoszczanki na łączną kwotę 50 tysięcy złotych. 89 i 88-latka straciły pieniądze, po tym jak odebrały telefon od „fałszywego” policjanta. Pamiętajmy, że POLICJANCI nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy. Bądźmy czujni i nie przekazujmy żadnych pieniędzy osobom podającym się za policjantów. To oszuści

Wczoraj policjanci z bydgoskiego Śródmieścia otrzymali dwa zgłoszenia dotyczące oszustw metodą na tzw. policjanta.Pokrzywdzona 88-latka odebrała telefon z zapytaniem o adres pod pretekstem dostarczenia przesyłki. Chwilę później na jej telefon stacjonarny zadzwonił nieznany mężczyzna, który przedstawił się jako policjant CBŚP i poinformował seniorkę, że w ramach współpracy z policją musi przekazać posiadane pieniądze, gdyż te są zagrożone. Kobieta nie podejrzewając złych intencji dzwoniącego mężczyzny wyrzuciła z balkonu reklamówkę z zawartością 44 tysięcy złotych.

Natomiast w przypadku 89-letniej bydgoszczanki sprawca podawał się za policjanta dzwoniącego ze szpitala. Mężczyzna poinformował seniorkę, iż jej wnuczka jest chora na COVID-19 i potrzebne są pieniądze na zastrzyki. Bydgoszczanka uwierzyła w tę historię i przekazała mężczyźnie, który pojawił się w drzwiach jej mieszkania swoje oszczędności w kwocie 6 tysięcy złotych. 

Obie pokrzywdzone po pewnym czasie zorientowały się, że zostały oszukane.

Pamiętajmy, że POLICJANCI nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy. Tego rodzaju sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami. Niestety dopiero po wszystkim ofiara orientuje się, że została oszukana, bardzo często wcześniej przekazując oszustom oszczędności swojego życia, a nawet zaciągając kredyty.

Oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta”, to oszustwa, w których ofiarami są przeważnie osoby starsze. Metoda działania przestępców w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. Podają się za członka rodziny: wnuczka, kolegę, przyjaciela, a ostatnio najczęściej policjanta. W tym ostatnim przypadku informują najczęściej, że prowadzą akcję przeciwko przestępcom, którzy okradają ludzi z oszczędności ich życia. Do tego prowadzą rozmowę w taki sposób, że osoba pokrzywdzona jest przekonana, że rozmawia z prawdziwym policjantem.

Apelujemy również do bliskich osób starszych – zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę.

Pamiętajmy!! Policjanci nigdy nie dzwonią w takich przypadkach jak opisują to oszuści podający się za policjantów i nigdy nie żądają wypłaty pieniędzy.

  • Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na Policję.
  • 112 to numer alarmowy, pod którym mogą Państwo uzyskać pomoc.

podkom. Lidia Kowalska
Zespół Prasowy KWP w Bydgoszczy

Komentarze

Tagi

Powiązane artykuły

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker