Na sygnale

Od początku 2019r. na drogach regionu zginęło 8 osób, w tym aż pięciu pieszych

Zapraszamy do dyskusji na temat noszenia odblasków także w mieście

Policjanci apelują do kierujących i pieszych o rozwagę . Kierujący powinni zmniejszyć prędkość jazdy. a Piesi powinni upewnić się, że bezpiecznie korzystają z drogi i dzięki odblaskom zadbać o to, aby być widocznym.

Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi jesienią i zimą.  Najczęstszymi przyczynami potrąceń śmiertelnych z winy kierujących jest niedostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze.  Głównymi grzechami pieszych są m.in. nieostrożne wejście przed nadjeżdżający pojazd, przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych, czy też poruszanie się drogą w miejscu nieoświetlonym, przy utrudnionej widoczności, bez elementów odblaskowych.

Przypominamy, iż zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym „pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku”.

Warto zwrócić uwagę, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker