Aktualności

Mieszkańcy gminy Dąbrowa Chełmińska narzekają na dojazd do Fordonu. „Czekamy na linię międzygminną”

- Dlaczego inne ościenne gminy mają podmiejskie autobusy, a nasza nadal nie? - pytają mieszkańcy gminy Dąbrowa Chełmińska.

Skontaktowali się z nami mieszkańcy wsi Boluminek i Wałdowo Królewskie w gminie Dąbrowa Chełmińska. Mówią: – Gminy Białe Błota, Dobrcz, Nowa Wieś Wielka i Osielsko od dawna zapewniają swoim niezmotoryzowanym mieszkańcom dojazdy do Bydgoszczy. Dorośli mogą dojechać podmiejskimi, czyli międzygminnymi autobusami do pracy, a młodzież do szkół. W gminie Dąbrowa Chełmińska, nie uwzględniając pekaesów i jednego prywatnego przewoźnika, kursuje tylko jeden autobus, chociaż jedynie z Ostromecka do Fordonu i to w sezonie letnim. W naszym urzędzie gminy tłumaczą, że uruchomienie linii podmiejskiej, którą mogliby podróżować okoliczni mieszkańcy do miasta, to koszt, którego gmina nie byłaby w stanie pokryć.

Mieszkańcy są z miejscowości oddalonych około 12 km od Fordonu: – Jednocześnie urzędnicy z Dąbrowy Chełmińskiej wyjaśniają, że autobus podmiejski jeździłby prawie pusty, ponieważ prawie wszyscy mieszkańcy i tak dojeżdżają samochodami do miasta. Skąd w urzędzie wiedzą, że z autobusu międzygminnego korzystałoby mało osób? Dotychczas są zmuszeni jeździć swoimi samochodami, bo nie mają innego wyjścia. Mieszkańcy okolicznych wsi, jak Boluminek i Wałdowo Królewskie, a z drugiej strony Janowo i Słończ, się rozbudowują. Ludzi przybywa. Transport zbiorowy powinien zostać zorganizowany. Partycypowalibyśmy przecież w kosztach, płacilibyśmy za bilety.

Jest wspomniany prywatny przewoźnik, którego bus jeździ po okolicznych wsiach, ale nie wszystkich. – Kursuje jednak rzadko, 3 razy dziennie do miasta i 3 razy z miasta – informują mieszkańcy. – W dni powszednie ostatni kurs z Bydgoszczy do gminy jest parę minut po godz. 14.00. W weekendy bus wcale nie kursuje.

Mieszkańcy na koniec: – Zbliżają się wybory samorządowe. Wójtem gminy Dąbrowy Chełmińska zostanie w 2024 roku kandydat, który w kampanii zadeklaruje, że zorganizuje nam transport do Bydgoszczy. Nie zależy nam na dojeździe do centrum, ale do Fordonu. Stamtąd już sobie poradzimy.

Komentarze

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Teraz, przed wyborami, Wójt planuje uruchomić linię międzygminną nr 40. Drobny szczegół, że tylko na trasie Ostromecko – Fordon Przylesie PR. Czyli zaspokoi potrzeby garstki mieszkańców, którzy de facto mieszkają najbliżej Bydgoszczy. Co z pozostałymi mieszkańcami? Mieszkańcy dojeżdżają samochodami bo nie ma innej alternatywy, do PKP daleko, PKS jeździ w kratkę (podobno z winy kierowców). Jesteśmy wykluczeni komunikacyjnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker