Aktualności

Rewitalizacja Starego Fordonu

Kończą się prace przy elewacji stylowej kamienicy przy u zbiegu ul. Bydgoskiej i Filomatów. Zakres prac obejmuje zarówno wnętrza gmachu jak i jej elegancką fasadę. Rozpoczęły się też prace związane z przebudową przyległej ulicy Filomatów, która stanowić będzie też atrakcyjny punkt widokowy na Wisłę i tereny rekreacyjne.

Budynek przy ul. Bydgoskiej 29 w obecnej formie wzniesiono pod koniec XIX wieku na planie prostokąta. Była to wówczas jedna z najnowocześniejszych kamienic w Fordonie. Dwukondygnacyjny obiekt  z użytkowym poddaszem i podpiwniczeniem nakryty został wielospadowym dachem. W jego połać wkomponowano lukarny. Centralną część podkreślono 3-osiowym ryzalitem. Na wysokości piętra zachowały się zdobienia w formie naczółków i opasek okiennych oraz delikatnych gzymsów. We wnętrzach znajduje się drewniana klatka schodowa ze szczeblinowymi balustradami. Od początku pełnił wyłącznie funkcje mieszkalne.

Obecnie kończy się kompleksowy remont. Odsłonięte zostały już pierwsze elewacje. Wcześniej wyburzono istniejące na podwórzu budynki gospodarcze. W zakres prac wchodziło między innymi docieplenie ścian, wzmocnienie konstrukcji dachu, wymiana schodów wewnętrznych, osuszenie i renowacja zawilgoconych piwnic i ścian, wykonanie odpowiednich izolacji oraz remont klatki schodowej. Wykonywane  są jeszcze nowe instalacje pozwalające na uzyskanie w pełni samodzielnych lokali mieszkalnych. W ostatnim etapie prac powstaną miejsca parkingowe dla mieszkańców, wiata na śmieci, ogrodzenie oraz miejsca na zieleń. Zaawansowanie prac to ponad 60 procent.

Inwestycja pochłonie blisko 1,9 mln zł. Realizowana jest w oparciu o Gminny Program Rewitalizacji, na który pozyskaliśmy dofinansowanie unijne. Zadanie przy ul. Bydgoskiej jest częścią większego projektu realizowanego z myślą o rewitalizacji tej części miasta. Równocześnie zlecone zostały prace przy 6 innych budynkach.

Ruszyły też prace na przyległej ulicy Filomatów, która stanie się jednym z dojść do rewitalizowanych terenów rekreacyjnych nad Wisłą. Nawierzchnia wyłożona zostanie kamienną kostką, a od strony marketu budowany będzie chodnik z betonowych płyt. Połączenie z odtwarzaną ulicą Promenada zapewnią schody, które stanowić będą też atrakcyjny punkt widokowy na Wisłą i tereny rekreacyjne. Obok nich z myślą o osobach z niepełnosprawnościami powstanie pochylnia. Obecnie wykonywane są prace związane z przebudową infrastruktury podziemnej oraz ustawianiem pierwszych krawężników.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker