Aktualności

Rewitalizacja Starego Fordonu.

Nową ulicą do nabrzeża.

Trwają zaawansowane prace przy budowie umocnionego nabrzeża w Starym Fordonie. Prowadzić będzie do niego ulica A. Frycza Modrzewskiego, która również jest w trakcie przebudowy. Zmieni się poza tym nawierzchnia sąsiednich uliczek w tej części miasta.

 

 

Prace przy budowie nabrzeża przyspieszyły po obniżeniu się poziomu wody w Wiśle. Zabite zostały wszystkie stalowe ścianki, profilowany jest brzeg, na którym powstanie solidna, betonowa konstrukcja. Już w trakcie prac projektowych uwzględniono duże wahania poziomu wody.

Nabrzeże ma pełnić kilka funkcji. Podstawowa to wzmocnienie potencjału Starego Fordonu, który znów zwraca się ku Wiśle. Będzie to miejsce wypoczynku i rekreacji z ławkami oraz siedziskami. Stworzy również możliwość wodowania i cumowania jednostek pływających czy korzystania z transportu wodnego. Umocnione nabrzeże będzie pełniło też funkcję ochronną (ostrogi) i będzie wzmacniać projektowaną drogę dojazdową do planowanego w przyszłości portu. Teren będzie objęty monitoringiem i oświetlony. Budowa nabrzeża kosztuje ponad 7 mln zł.

 

Do nabrzeża prowadzić będzie przebudowywana obecnie ulica A. Frycza-Modrzewskiego. Powstaje ona wraz z kilkoma innymi ulicami , których przebudowę zleciliśmy wczesną wiosną. Wykonawca ustawił już część kamiennych krawężników. Ulica będzie miała formę jezdni (z kamiennej kostki) z wydzielonym chodnikiem. Na sąsiednich ulicach m.in. Zakładowej trwa przebudowa infrastruktury podziemnej oraz budowa kanalizacji. Warto podkreślić, że przy nabrzeżu wiślanym na cele rekreacyjne zagospodarowane zostaną tereny zielone. Zaplanowano między innymi budowę:

  • boiska,
  • toru do jazdy wyczynowej rowerem
  • miejsc wypoczynku
  • placu zabaw
  • ścianek do wspinaczki

Wszystkie rozwiązania zostały skonsultowane z przedstawicielami mieszkańców. Uwzględniają też maksymalny stopień ochrony środowiska naturalnego oraz wahania poziomu Wisły. Na przebudowę uliczek miasto zabezpieczyło 25 mln zł.

Wcześniej w ramach rewitalizacji Starego Fordonu zlecono kompleksową modernizację miejskich kamienic oraz przebudowę ul. Bydgoskiej. Wkrótce rozpoczną się prace budowlane przy rewitalizacji Rynku.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker