Aktualności

Mija 17 lat od chwili wstąpienia Polski do Unii Europejskiej

17 lat temu, 1 maja 2004 roku Polska weszła do Unii Europejskiej. Tym samym dołączyliśmy do grona krajów, którym bliskie są wartości takie jak wolność, tolerancja, solidarność czy praworządność. Obecność w UE to też wymierne korzyści, które widzimy na co dzień. Ważne jest, by unijne pieniądze trafiały do samorządów, czyli bezpośrednio do mieszkańców.

– Myślę, że większość bydgoszczanek i bydgoszczan wie, że kluczowe inwestycje realizowane w Bydgoszczy w ciągu ostatnich kilkunastu lat powstały dzięki dofinansowaniu unijnemu – mówi prezydent Rafał Bruski. – Podróżujemy nowoczesnymi tramwajami do Fordonu oraz wzdłuż ul. Kujawskiej, nasze śmieci nie trafiają już na wysypisko, a bydgoska „kranówka” nie różni się jakością od wody w butelkach. Od ubiegłego roku podróżujemy rozbudowaną ulicą Grunwaldzką, a z siecią dróg szybkiego ruchu połączy nas trasa ekspresowa S5. Bez europejskiego wsparcia trudno też wyobrazić sobie gospodarczy sukces Bydgoszczy. Bezrobocie poniżej 4 procent, tysiące miejsc pracy na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego dają impuls do kolejnych inwestycji. Tysiące bydgoszczan skorzystało z programów podnoszących kwalifikacje zawodowe i umiejętności. Nie można jednak spłycać naszej obecności w Unii Europejskiej wyłącznie do wymiaru finansowego. Swobodny przepływ ludzi i towarów, w tym podróże bez granic, dialog zamiast siły, poszanowanie godności każdego człowieka, tolerancja, wyrównywanie szans i przywiązanie do zasad praworządności to wartości, które zasługują według mnie na szczególną uwagę i szacunek. To fundament, który pozwolił zbudować dekady pokoju i dynamicznego rozwoju. Bez nich nie mówilibyśmy dziś o sukcesach Bydgoszczy, Polski i Europy.

Bydgoszcz jest integralną częścią europejskiej wspólnoty. Jesteśmy miastem otwartym, samorządnym, szanującym wartości. Codziennie, widzimy, że nasze miasto się zmieniło i nadal się zmienia dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Polska, w tym Bydgoszcz, dokonała ogromnego skoku cywilizacyjnego, który nie byłby możliwy bez funduszy europejskich – mówił podczas okolicznościowego briefingu online prezydent Rafał Bruski.

Ponad 3 mld złotych z UE. Co powstało dzięki tym środkom?
Projekty infrastrukturalne, służące codziennie tysiącom bydgoszczan – tramwaj do Fordonu i Dworca PKP, Trasa Uniwersytecka, szereg projektów ekologicznych. Dzięki UE mamy jeden z najnowocześniejszych w Europie Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. Rozbudowaliśmy infrastrukturę techniczną w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym, w którym swoją siedzibę ma kilkadziesiąt firm dających tysiące miejsc pracy. Rewitalizowaliśmy gmach Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej 4 oraz nabrzeża Brdy.

Co powstaje w Bydgoszczy dzięki funduszom unijnym?
Europejskie wsparcie pozwoliło m.in. na rewitalizację kompleksu z Młynem Rothera na Wyspie Młyńskiej, rozbudowujemy ul. Kujawską z układem drogowym i zakupem nowoczesnego taboru i odbudowujemy Teatr Kameralny przy ul. Grodzkiej. Ogłosiliśmy też przetarg na nowe mosty tramwajowe między ul. Fordońską i Toruńską. Obecność w europejskiej wspólnocie to również szereg projektów publicznych i społecznych – żłobki, zajęcia dodatkowe, doposażenie szkół, wspieranie zatrudnienia.

Projekty, które chcemy realizować z wykorzystaniem pieniędzy unijnych na nową perspektywę to m.in. inwestycje w odnawialne źródła energii, rozwój terenów inwestycyjnych BPPT, kompleksowa termomodernizacja szkół i obiektów użyteczności publicznej. Zależy nam na rozwoju i wzmocnieniu ekologicznego transportu publicznego. Planujemy kontynuować przebudowę kanalizacji deszczowej oraz rozpocząć prace przy rozbudowie trasy WZ oraz przygotować budowę obwodnicy południowo-wschodniej.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker