Aktualności

Zakład Karny w Bydgoszczy-Fordonie jest jedyną jednostką penitencjarną w kraju, która posiada oddział przeznaczony dla skazanych ociemniałych

5 października przypada Światowy Dzień Białej Laski. To święto osób niewidomych i niedowidzących obchodzone od 1964 roku. Zakład Karny w Bydgoszczy-Fordonie jest jedyną jednostką penitencjarną w kraju, która posiada oddział przeznaczony dla skazanych ociemniałych odbywających karę w systemie terapeutycznym, poza oddziałem, która prowadzi oddziaływania wobec skazanych ociemniałych. 
 
Fordońska jednostka w zakresie pracy z ociemniałymi nie ma już oddziału dla ociemniałych. Oddziaływania w stosunku do inwalidów wzroku prowadzi się w systemie terapeutycznym poza oddziałem poprzez organizowanie im kursów orientacji przestrzennej, samodzielnego poruszania się i nauki pisania pismem Braille’a.
 Po przybyciu do oddziału ociemniałemu przydzielony jest przewodnik. W czasie konsultacji lekarskiej jest kierowany automatycznie do lekarza okulisty, który systematycznie konsultuje ociemniałych. Poddawany jest również konsultacji psychologa. Wobec każdego ociemniałego formułowany jest indywidualny program oddziaływań rehabilitacyjnych i wychowawczych. Ma on charakter praktyczny, skazanego mobilizuje się bowiem do podjęcia działań w celu uzyskania kolejno: grupy inwalidzkiej, renty, ukończenia kursu orientacji przestrzennej, wyrobienia legitymacji Polskiego Związku Niewidomych. Skazani wiedzą, że realizacja tego programu daje im wymierne, często finansowe korzyści. Wielu z nich otrzymuje renty, korzysta z ulg związanych z posiadaniem legitymacji członka PZN.
 
W 2018 roku doposażono salę terapii w nowe meble oraz urządzenia niezbędne do nauki dla skazanych niewidomych i niedowidzących, którzy są transportowani do fordońskiej jednostki celem odbycia w/w kursu. Wyposażenie cel (5 – dwuosobowych) praktycznie nie odbiega od standardu zwykłego oddziału w zakładzie zamkniętym, jednak powierzchnia przypadająca na jednego ociemniałego wynosi od 4,28 m² – 5  m². Skazani korzystają z pewnych odstępstw od regulaminu, np. są wyposażeni w sprzęt tyflotechniczny.
 
 W Zakładzie Karnym w Bydgoszczy-Fordonie organizowane są cyklicznie kursy orientacji przestrzennej dla skazanych niewidomych i niedowidzących. Kurs orientacji przestrzennej obejmuje 50 godzin przeznaczonych dla każdego osadzonego. Zajęcia podzielone są na część teoretyczną i praktyczną.  Program jest finansowany ze środków Funduszu Pomocy Postpenitencjarnej oraz Pomocy Pokrzywdzonym. Osoby przybywające na kurs zostają zakwaterowane w celach wspólnie z osadzonymi pełnosprawnymi, którzy pełnią rolę przewodnika. 
 
Minęło już 35 lat od czasu przybycia pierwszych osadzonych ociemniałych do fordońskiej jednostki penitencjarnej. Przez te lata istnienia oddziału niewątpliwie pomógł on wielu osadzonym praktycznie przystosować się do dalszego odbywania kary oraz do życia na wolności.
 

por. Agnieszka Wollmann

Rzecznik Prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Bydgoszczy

 

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker