Aktualności

Trwają prace przy rewitalizacji kilku ważnych budynków położonych w Starym Fordonie

Dawny blask odzyskuje między innymi stylowa kamienica przy ul. Bydgoskiej 29. Zakres prac obejmuje zarówno wnętrza gmachu jak i jej elegancką fasadę.

Budynek w obecnej formie wzniesiono pod koniec XIX wieku na planie prostokąta. Była to wówczas jedna z najnowocześniejszych kamienic w Fordonie. Dwukondygnacyjny budynek z użytkowym poddaszem i podpiwniczeniem nakryty został wielospadowym dachem. W jego połać wkomponowano lukarny. Centralną część podkreślono 3-osiowym ryzalitem. Na wysokości piętra zachowały się zdobienia w formie naczółków i opasek okiennych oraz delikatnych gzymsów. We wnętrzach znajduje się drewniana klatka schodowa ze szczeblinowymi balustradami. Od początku pełnił wyłącznie funkcje mieszkalne.

Obecnie prowadzony jest kompleksowy remont. W pierwszej kolejności wyburzono istniejące na podwórzu budynki gospodarcze. W zakres prac wchodzi między innymi docieplenie ścian, remont elewacji, wzmocnienie konstrukcji dachu, wymiana schodów wewnętrznych, osuszenie i renowacja zawilgoconych piwnic i ścian, wykonanie odpowiednich izolacji oraz remont klatki schodowej. Wykonane zostaną nowe instalacje pozwalające na uzyskanie w pełni samodzielnych lokali mieszkalnych. Wykonana  zostanie też kanalizacja deszczowa i zagospodarowany przyległy teren. Powstaną miejsca parkingowe dla mieszkańców, wiata na śmieci, ogrodzenie oraz miejsca na zieleń. W projekcie gruntownej przebudowy uwzględniono potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Prace ze względu na charakter budynku toczą się pod nadzorem konserwatora zabytków. Część prac związana m.in. z przyłączami została zrealizowana podczas ubiegłorocznego remontu ulicy Bydgoskiej.

Inwestycja pochłonie blisko 1,9 mln zł. Realizowana jest w oparciu o Gminny Program Rewitalizacji, na który pozyskaliśmy dofinansowanie unijne. Zadanie przy ul. Bydgoskiej jest częścią większego projektu realizowanego z myślą o rewitalizacji tej części miasta. Równocześnie zlecone zostały prace przy 6 innych budynkach:

  • Bydgoskiej 23
  • Bydgoskiej 26
  • Bydgoskiej 42
  • Sikorskiego 2
  • Rynek 3
  • Kapeluszników 2

W ubiegłym roku  zrewitalizowana została ulica Bydgoska. Przebudowa ulicy kosztowała ponad 6 mln złotych. Trwają prace nad projektem Rynku, po ich zakończeniu wykonawca z marszu rozpoczniemy prace budowlane (inwestycja realizowana w trybie „zaprojektuj i wybuduj”). To zadanie pochłonie 7 mln zł. Miasto zabezpieczyło również środki niezbędne do budowy nabrzeża oraz rewitalizacji terenów pomiędzy brzegiem Wisły i ulica Bydgoską. Wcześniej zrealizowanych został szereg innych, komplementarnych zadań.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker