Aktualności

Trwają prace przy rewitalizacji kilku ważnych budynków położonych w Starym Fordonie

Kliknij, aby polubić InfoFordon.pl na Facebooku
Kliknij, aby polubić czytany artykuł na Facebooku

Dawny blask odzyskuje między innymi stylowa kamienica przy ul. Bydgoskiej 29. Zakres prac obejmuje zarówno wnętrza gmachu jak i jej elegancką fasadę.

Budynek w obecnej formie wzniesiono pod koniec XIX wieku na planie prostokąta. Była to wówczas jedna z najnowocześniejszych kamienic w Fordonie. Dwukondygnacyjny budynek z użytkowym poddaszem i podpiwniczeniem nakryty został wielospadowym dachem. W jego połać wkomponowano lukarny. Centralną część podkreślono 3-osiowym ryzalitem. Na wysokości piętra zachowały się zdobienia w formie naczółków i opasek okiennych oraz delikatnych gzymsów. We wnętrzach znajduje się drewniana klatka schodowa ze szczeblinowymi balustradami. Od początku pełnił wyłącznie funkcje mieszkalne.

Obecnie prowadzony jest kompleksowy remont. W pierwszej kolejności wyburzono istniejące na podwórzu budynki gospodarcze. W zakres prac wchodzi między innymi docieplenie ścian, remont elewacji, wzmocnienie konstrukcji dachu, wymiana schodów wewnętrznych, osuszenie i renowacja zawilgoconych piwnic i ścian, wykonanie odpowiednich izolacji oraz remont klatki schodowej. Wykonane zostaną nowe instalacje pozwalające na uzyskanie w pełni samodzielnych lokali mieszkalnych. Wykonana  zostanie też kanalizacja deszczowa i zagospodarowany przyległy teren. Powstaną miejsca parkingowe dla mieszkańców, wiata na śmieci, ogrodzenie oraz miejsca na zieleń. W projekcie gruntownej przebudowy uwzględniono potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Prace ze względu na charakter budynku toczą się pod nadzorem konserwatora zabytków. Część prac związana m.in. z przyłączami została zrealizowana podczas ubiegłorocznego remontu ulicy Bydgoskiej.

Inwestycja pochłonie blisko 1,9 mln zł. Realizowana jest w oparciu o Gminny Program Rewitalizacji, na który pozyskaliśmy dofinansowanie unijne. Zadanie przy ul. Bydgoskiej jest częścią większego projektu realizowanego z myślą o rewitalizacji tej części miasta. Równocześnie zlecone zostały prace przy 6 innych budynkach:

  • Bydgoskiej 23
  • Bydgoskiej 26
  • Bydgoskiej 42
  • Sikorskiego 2
  • Rynek 3
  • Kapeluszników 2

W ubiegłym roku  zrewitalizowana została ulica Bydgoska. Przebudowa ulicy kosztowała ponad 6 mln złotych. Trwają prace nad projektem Rynku, po ich zakończeniu wykonawca z marszu rozpoczniemy prace budowlane (inwestycja realizowana w trybie „zaprojektuj i wybuduj”). To zadanie pochłonie 7 mln zł. Miasto zabezpieczyło również środki niezbędne do budowy nabrzeża oraz rewitalizacji terenów pomiędzy brzegiem Wisły i ulica Bydgoską. Wcześniej zrealizowanych został szereg innych, komplementarnych zadań.

Komentarze

Tagi

Powiązane artykuły

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker