Aktualności

Rejestracja Dawców szpiku z Fundacją DKMS w Zielonych Arkadach

Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek ​macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. 4 stycznia w Zielonych Arkadach odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych Dawców szpiku w bazie Fundacji DKMS.

W pierwszy weekend stycznia w godzinach 9:00-21:00 będzie można wesprzeć walkę z nowotworami krwi, biorąc udział w akcji rejestracji potencjalnych Dawców w bazie Fundacji DKMS.

Kto może zostać Dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg. Rejestracja polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny Dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.
Akcja rejestracji potencjalnych Dawców szpiku lub komórek macierzystych odbędzie się 4 stycznia w godzinach 9:00-21:00 na Placu Eventowym w Zielonych Arkadach. Pomóc może każdy – rejestracja nic nie kosztuje, a może uratować ludzkie życie. 

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker