Aktualności

Fodońskie „mewki” do remontu

Jeszcze w tym roku odnowiony zostanie jeden z symboli Nowego Fordonu, populatne „mewki”. Upamiętniają  one istniejącej dawniej w tym miejscu szkołę szybowcową.

Znak trzech mew w okręgu nawiązuje do istniejącej w latach 1933-1963 Szkoły Szybowcowej w Fordonie. Jest jednym z symboli dzielnicy. Umiejscowiony został na stoku wzgórza nazywanego Górą Szybowników. Różnica wysokości pomiędzy szczytem wzniesienia a poziomem osiedla Fordon wynosi 54 metry. Z racji swego położenia wzgórze stanowi dla wielu mieszkańców doskonały punkt widokowy. Ze wzgórza adepci szkoły dokonywali wzlotów na szybowcach. Na jej szczycie znajdowały się hangary i trawiaste lądowisko. Szkoła wykształciła blisko 6 tysięcy pilotów.

Znak, który pochodzi z okresu międzywojennego przez wiele lat ulegał zniszczeniu. Próbowali ratować go pasjonaci lotnictwa, którzy dokonywali wycinek krzewów i odmalowywali betonowe elementy farbą. Tym razem rewitalizacja ma być profesjonalna. Mieszkańcy osiedla i Rada Osiedla Nowy Fordon uznała remont znaku za jedno z ważniejszych zadań w ramach programu 5/6. W tegorocznym budżecie na to zadanie przeznaczonych jest 50 tysięcy złotych. Zadanie zostanie zrealizowane pod warunkiem uzyskania zgody Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na wycinkę krzewów i drzew na wzgórzu. Warto dodać, że fordońskie lądowisko upamiętnia także odsłonięty w 2002 roku pomnik Ikara, a osiedle u stóp góry nosi nazwę Szybowników.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker