Aktualności

W sobotę, 25 maja, warto wybrać się na święto Starego Fordonu

Organizatorzy przygotowali między innymi inscenizację historyczną związaną z możliwym pobytem Napoleona w Fordonie w 1812 roku. Gwiazdą wieczoru będzie zespół De Mono. Ulica Bydgoska to wciąż duży plac budowy.

W tym roku, ze względu na duże prace związane z rewitalizacją osiedla, impreza odbędzie się pomiędzy ulicami Wyzwolenia i J. Styki (w sąsiedztwie pętli autobusowej). Oficjalny początek zaplanowano o godzinie 15.30. Organizatorzy podczas tegorocznej edycji przedstawią m.in. rekonstrukcję historyczną ”Napoleon w Fordonie”.

Początek inscenizacji o godzinie 16. Miejska legenda mówi, że cesarz Francuzów wyprawiając się na Rosję swoje wojska przeprawiał przez Wisłę na wysokości Fordonu. Możliwe, że wydarzenie  obserwował ze szczytu fordońskiego zbocza. Wydarzenia ma upamiętniać sędziwy, samotny dąb rosnący na szczycie zbocza (w rejonie ulic Rataja/Lawinowej). Przez mieszkańców nazywany jest „Dębem Napoleona” lub „Wisielcem”.

Wieczorem (godz. 21.) zaplanowano występ kabaretu K2 oraz zespołu De Mono (godz. 22.15). Po koncercie zaplanowano również przestrzenny pokaz laserowy. Impreza dofinansowana jest między innymi przez miasto z projektu ”Bydgoszcz Zaprasza”. Wsparło ją też  wielu sponsorów. Honorowym patronatem imprezę objął Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

W Szkole Podstawowej nr 4 przy ul. Wyzwolenia odbędzie się natomiast dwudniowa wystawa modelarska. Będzie można też oddać krew w ogólnopolskiej akcji zbiórki krwi organizowanej przez motocyklistów.  Towarzyszyć będzie jej zlot motocyklowy. Nie zabraknie też wesołego miasteczka i regionalnych przysmaków. Od godzin porannych w sobotę na ul. Styki odbywać będzie się  Starofordoński Jarmark. Nietypowa lokalizacja imprezy jest wymuszana dużymi pracami przy rewitalizacji dzielnicy.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker