Aktualności

„WAGARY PO OMACKU” w bydgoskim Braille’u

WAGARY PO OMACKU” pod tym hasłem odbyły się zajęcia dla uczniów z Kujawsko – Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno –Wychowawczego Nr 1 Dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej Im. L. Braille’a przy ul. Krasińskiego 10 w Bydgoszczy. Poprowadził je wspólnie z pedagogiem szkoły policjant z bydgoskiego Śródmieścia. Zajęcia miały za zadanie budowanie poczucia empatii dla osób niewidomych i ociemniałych, a także były ciekawą alternatywą dla powszechnych zajęć dla młodzieży w tym dniu.

Pierwszy dzień wiosny to dzień, w którym młodzież niechętnie uczestniczy w zajęciach lekcyjnych. W związku z tym faktem zaproponowano uczniom wyjście na „WAGARY PO OMACKU”. Uczniowie w goglach (opaski na oczy) mieli do pokonania konkretną trasę i do wykonania wylosowane zadania, np. zapytać przechodnia, która godzina?, wejść do sklepu i zapytać o dostawę pieczywa. Wszystko odbywało się w całkowitej ciemności z pomocą białej laski. Zajęcia miały za zadanie budowanie poczucia empatii dla osób niewidomych i ociemniałych, a także były ciekawą alternatywą dla powszechnych zajęć dla młodzieży w tym dniu.

Prowadzący zajęcia poruszali również kwestię uzależnienia młodzieży od nikotyny i wyrobów tytoniowych. W trakcie spotkania omówiono negatywny wpływ tytoniu i jego pochodnych na zdrowie i życie młodych ludzi. Szczególną uwagę zwrócono na uzależnienie od papierosów, które jest najbardziej powszechne wśród młodzieży szkolnej. Wskazano alternatywy dla negatywnego zachowania jakim jest palenie papierosów przez młodzież, będącego jednocześnie przejawem demoralizacji. Młodzież zamieniała papierosy na cukierki i decydowała o rezygnacji z palenia w tym dniu. Wszystkim uczestnikom zajęć rozdano elementy odblaskowe przekazane na ten cel przez Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów województwa kujawsko – pomorskiego.
Wychowankowie bardzo chętnie uczestniczyli we wszystkich zaproponowanych im aktywnościach, a także dzielili się własnymi odczuciami i przeżyciami z prowadzącymi.
Zajęcia zorganizowane w rejonie Ośrodka przeprowadził mł. asp. Piotr Bajlak z Ogniwa Profilaktyki Społecznej Nieletniej i Patologii Komisariatu Policji Bydgoszcz – Śródmieście wspólnie z Pedagogiem Ośrodka Panią mgr Małgorzatą Sarnacką.

 

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker