Aktualności

V JUBILEUSZOWA EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA BYDGOSZCZ – TORUŃ

Po raz V wyruszymy w nocną wędrówkę, w milczeniu, by spotkać się z Jezusem. V Jubileuszowa edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej Bydgoszcz rozpocznie się 12 kwietnia 2019 roku w kościele Matki Boskiej Męczenników w Bydgoszczy Mszą Świętą o godz. 21.00. Po Mszy wymarsz na 44 km trasę w kierunku Torunia do kościoła św. Józefa.

Ekstremalna, bo trzeba pokonać trasę minimum 40 km w nocy. Samotnie, lub w skupieniu. Bez rozmów i pikników. Musi boleć, byś opuścił swoją strefę komfortu i powiedział Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, ale dlatego, bo chcę się z Tobą spotkać. To droga do nowego życia. Prowadzić ludzi do spotkania z Bogiem. Chodzi więc o to, by wspólnie budować zaangażowany Kościół XXI wieku. Pomocą do tego są w EDK Msza Święta, Trasa, Noc. Eucharystia jest wyrazem naszej miłości do Boga, a także jest otwarciem się na Jego obecność i pomoc. Trasa powinna być trudna, prowadzona bezdrożami, licząca co najmniej 40 km. Stwarza się wówczas każdemu uczestnikowi przestrzeń na spotkanie z Bogiem. EDK to również podróż fizyczna. EDK odbywa się w nocy, noc jest intymna, w nocy jest trudniej, w nocy można się zgubić, w nocy jest niepewność.

W Ekstremalnej Drodze Krzyżowej ważne są: Samotność Milczenie Rozważania. Jezus szedł sam. EDK przechodzi się, odprawia się i przeżywa samemu. Milczenie pomaga skupić uwagę na celu w jakim wyruszyliśmy w EDK. EDK to również podróż duchowa – rozważania są przygotowane specjalnie dla tej formy duchowości

Ekstremalnej Drogi Krzyżowej posiada swoje wartości, do których należą: wyzwanie droga zmaganie spotkanie. Wychodząc na EDK nie wiesz, czy dojdziesz. Decydując się na wyjście w nieznane, pozwalamy sobie na utratę kontroli, która prowadzi do spotkania z Bogiem. Wyruszasz w drogę, w ten sposób angażujesz swoje ciało w modlitwę, bo ciało i duch tworzą jedność. Jest to forma ascezy, która może pomóc otworzyć się na Boga. Wychodzisz ze znanego w nieznane. Podczas drogi pojawia się moment, w którym przestaje być Ci dobrze. Coś zaczyna boleć, marzniesz, zgubiłeś się, przysypiasz, jesteś zmęczony. Zadajesz sobie pytanie „czy iść dalej”, a jeśli tak, to „dlaczego”. Jest to pytanie o to, co dla Ciebie ważne. Ostatecznie to pytanie może Cię doprowadzić do Boga. Jeśli idziesz dalej ze względu na Niego, to jest to akt wiary.

Dlatego podjąłeś wyzwanie, wyruszyłeś w drogę, zmagałeś się z trudnościami. To jest cel EDK, Twoje indywidualne spotkanie z Bogiem. Po tym spotkaniu wszystko w Twoim życiu może się zmienić.

Start zapisów 6 marca 2019 roku

Lider EDK Bydgoszcz – Ks. Wojciech Retman

Komentarze

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker